Rožňava - Po prvých správach o tom, že zahraničie, hlavne Rakúska republika, chystá legalizáciu práce opatrovateliek, sa lektori kurzu opatrovateliek
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Slovenského Červeného kríža, ktorý organizuje Územný spolok Červeného kríža v Rožňave, doslova nezastavia. Nárast záujmu žien z Rožňavského okresu je markantný. Kým v prvých kurzoch ich študovalo len niekoľko, dnes sa ich počet navýšil tak, že kompetentní museli otvoriť dve triedy.
"Bola som bez práce, vyhliadky v Rožňave neboli najlepšie. Chcela som pracovať v zahraničí. Premýšľali sme s kamarátkou, čo by bolo najlepšie. Vybrali sme si preto opatrovateľstvo," hovorí 42-ročná Anna, ktorá po skončení kurzu pocestuje do Rakúska. "Cez agentúru som si našla prácu v rodine. Majú tam starkého, o ktorého sa treba starať. Plat je veľmi dobrý, uvidíme, aká bude práca," hovorí Anna. Ešte predtým však musí absolvovať kurz, ktorý agentúra ponúkajúca prácu opatrovateľky vyžaduje. Cieľom tohto kurzu je nadobudnutie vedomostí tak teoretických, ako aj praktických, potrebných na opatrovanie starších ľudí v domácom prostredí. Certifikát, ktorý získajú úspešní absolventi, uznávajú v Rakúsku, Nemecku, Anglicku a všade vo svete, kde funguje Červený kríž (ČK). Vyučuje sa totiž podľa medzinárodne platných noriem.
Podľa riaditeľky ČK v Rožňave Magdalény Hegedüšovej im vysoký záujem žien o tento kurz poriadne skomplikoval život. "Je toho veľa, ale snažíme sa vyhovieť každému a sme aj radi, že je o kurz záujem. Naše dievčatá, ktoré už kurz absolvovali, dnes pracujú v zahraničí. Úspešnosť je asi 96-percentná. Zvyšok nemohol vycestovať z osobných dôvodov," hovorí riaditeľka.
Práca opatrovateľky však nie je med lízať. V náplni práce týchto žien sa ocitajú činnosti ako kŕmenie, osobná hygiena, zaopatrenie ležiaceho pacienta. Musia sa naučiť aj to, ako predchádzať preležaninám ležiaceho pacienta. "Nie každý je na túto prácu stvorený a preto si treba vždy položiť otázku, či to zvládnem," hovorí M. Hegedüšová. Časť kurzu je napríklad venovaná aj psychológii starého človeka. Ošetrovateľka musí vedieť, ako sa jej zverenec cíti, musí mu vedieť pomôcť a pozitívne ho motivovať.
"Niekedy to nie je jednoduché. Najmä vtedy, ak si svojho zverenca obľúbite a on po čase odíde. Aj opatrovateľka je len človek. Občas si so starkými poplačeme aj my. Je to veľká záťaž na psychiku človeka," vyznala sa Marika, ktorá si prácu opatrovateľky už vyskúšala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer