Korzár to potvrdil hovorca Lesov SR Peter Gogola. Lesníci však za najväčší problém už dávno nepovažujú len nájazdy skupín sociálne odkázaných občanov, ale aj organizované skupiny zlodejov dreva, ktorým pomáha vyspelá technika ako autá, píly či hydraulické ruky. A v lesoch Gemera sa ich pohybuje neúrekom.
"Vlani sme mali markantný nárast krádeží palivového dreva, pretože zima bola veľmi tuhá a dlhá. Rómovia v blízkosti osád nám doslova zdecimovali porast, no s tým nič nenarobíme. Problém však vidíme v organizovaných krádežiach palivového dreva. Tu už nejde o sociálnu odkázanosť, kedy ľudia kradnú, aby sa doma zohriali," vysvetľuje P. Gogola.
Jedinou pomocou, ako zabrániť nelegálnemu výrubu palivového dreva, je podľa Gogolu spolupráca s políciou. "Len tak môžeme týchto špekulantov s drevom nachytať. Akcie však musia byť utajené, aby mali úspech. V Rimavskej Sobote sa nám to pred istým časom podarilo. Budeme ich určite opakovať," hovorí P. Gogola.
Žiaden spracovateľ dreva však neprizná, že píli "čiernotu". Aj preto sa hovorca nechcel vyjadriť k tomu, či v prípade organizovaných skupín ide o objednávky zo strany spracovateľov dreva. "Touto informáciou nedisponujeme, nemôžeme ju preto potvrdiť ani vyvrátiť," dodal Gogola.
Podľa lesníkov z Rožňavy zaznamenali pred niekoľkými rokmi aj prípad, keď skupina zlodejov predala kradnuté drevo dôchodcom, ktorí si ho nevedeli sami nachystať. Dôchodcovia po dolapení zlodejov za drevo Lesom SR zaplatili a kmíni skončili za mrežami.
Kde sa kradlo najviac
V Rimavskej Sobote sa najviac kradlo v časti zvanej Dúžavská cesta. Na tamojšom sídlisku žije takmer 800 sociálne odkázaných ľudí. V lesoch blízko Rimavskej soboty zmizlo vlani 730 metrov kubických dreva za takmer milión korún, tohto roku za desať mesiacov to už bolo až 1070 metrov kubických za viac ako 2,3 milióna korún. V Revúckom okrese zaznamenali lesníci najviac škôd v oblasti Tornale, kde v tomto roku zmizlo 375 kubických metrov dreva za pol milióna korún. Vlani to bolo len 50 metrov kubických. V spádovej oblasti Rožňavy sa najviac kradne okolo Krásnohorského Podhradia. Do konca tohtoročného októbra zaznamenali lesníci dokopy 37 krádeží dreva za viac ako pol milióna korún. Z celkového objemu škôd 618-tisíc korún bolo v tomto okrese zaplatených len 1884 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer