práce tí dobšinskí. "Každé ráno chodíme preventívne na Dobšinský kopec a lokálne ošetrujeme aspoň malú námrazu. Počasie je ešte priaznivé," povedal riaditeľ Správy ciest KSK, správy a údržby v Rožňave Daniel Poliačik. Posypového materiálu majú vzhľadom na začiatok sezóny primerane. Najväčší problém spôsobuje cestárom technika. "Posypových áut máme 17. Jedno sme už museli vyradiť. Ale aj tak má najstaršie auto 37 rokov. Najnovšie sme dostali pred desiatimi rokmi, pričom životnosť každého je šesť rokov. Priemerný vek našich áut je 20 rokov," dodáva riaditeľ.
Preto sa počas najväčších náporov na údržbu ciest stáva, že v pohotovosti je okrem ľudí posypávajúcich cesty aj ich opravárenská dielňa. Systém ošetrovania ciest napriek tomu musí ostať nezmenený. Centrála v Rožňave je správcom vyše 200 kilometrov ciest II. a III. triedy, no udržiava na objednávku Slovenskej správy ciest aj úseky I. triedy. Prioritu majú v prípade potreby najfrekventovanejšie úseky okolo Plešivca, Hrhova a Dobšinskej Ľadovej Jaskyne. Problémom býva najmä horský prechod Soroška. Ten posypujú cestári chemicky, chloridom sodným aj keď to vzhľadom na ochranné pásmo vodného zdroja nie je najvhodnejšie. "Sorošku musíme soliť, lebo ináč by sme ju zjazdnú neudržali. Keby sme posypávali kamennou drťou, cesta by sa kĺzala. Soľ to jednoducho roztopí. Okrem toho, nesmieme 'zaspať' a vyraziť treba okamžite, keď začne snežiť. Inak by sme mali problém. Veď tam je najväčšia intenzita premávky a keby sme". Počas minuloročnej dlhej zimnej sezóny spotrebovali cestári v Rožňavskom okrese približne 12-tuisíc ton posypového materiálu.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer