Revúca/Rožňava/Bratislava - Štatistiky Úradu informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ) hovoria o tom, že sociálne štipendiá pozitívne ovplyvnili prospech
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
stredoškolákov. Kým vlani sa priemerné štipendium pohybovalo okolo 890 korún, tohto roku sa zatiaľ pohybuje na úrovni 930 korún. V okresoch Košického a Banskobystrického kraja, kde je počet poberateľov štipendií najvyšší, sú však školy, kde táto pomoc štátu nízkopríjmovým rodinám, prospech študentov nijako zvlášť neovplyvnila.
"Prospechové štipendia u nás poberalo v októbri 69 študentov. V priemere sa na škole pohybuje vo výške asi 800 korún. Myslím si, že študentom je to jedno, či dostanú 600, 800, alebo 1200 korún. Bude to spôsobené asi tým, že v škole máme takmer samých chlapcov a tí si na tom veľmi nezakladajú," uviedla Gabriela Hrivňáková zo Združenej strednej odbornej školy v Revúcej.
Zaujímavý počet poberateľov štipendií je napríklad na Gymnáziu v Dobšinej v Rožňavskom okrese. Z celkového počtu študentov 317, si nárok naň uplatnili len desiati, hoci je všeobecne známe, že práve v tejto lokalite je pomerne vysoká nezamestnanosť. Riaditeľ gymnázia si myslí, že nárok na štipendium majú mať viaceré deti, no z jemu neznámeho dôvodu oň nepožiadali. "Túto informáciu majú, vedia, že je taká možnosť," hovorí riaditeľ Vladimír Nemčko.
ÚIPŠ v štatistikách uvádza, že dávka štipendií sa medziročne zvýšila. "Všeobecne vzaté, študenti si polepšili, čo znamená, že aj známky majú lepšie. Očakávame ešte mierny nárast žiadostí, pretože v tomto školskom roku môžu o štipendiá požiadať aj žiaci, ktorých rodičia zarábajú, ale ich príjem je nižší ako životné minimum," uviedla Ľubica Chomová z ÚIPŠ. Podľa jej ďalších slov sa v prípade štipendií udiala pozitívna zmena. "Nárok naň nevzniká automaticky. Riaditeľ školy sa môže rozhodnúť, že štipendium neudelí, pretože žiak je záškolák, má zhoršenú známku zo správania, či ináč poruší školský poriadok," dodala Ľ. Chomová.