Rožňavskom okrese. Po jeho podrobnom preskúmaní prišiel totiž Arpád Szepesi na to, že obec Jablonov nad Turňou vzdialená od Hrhova asi 6 kilometrov má uvedenú nadmorskú výšku 480 metrov, pričom Hrhovu namerali len 219 metrov. NV je pritom pre obce veľmi dôležitá.
"Podľa koeficientu NV, plus ďalších niekoľkých faktorov, dostáva obec od štátu dane z príjmu fyzických osôb," vysvetľuje starosta. Čiže, čím vyššie položená obec, tým viac peňazí prúdi do jej obecnej kasy. "Zarazil ma ten nepomer. Jablonov je od nás vzdialený len šesť kilometrov. Aj voľným okom je viditeľné, že Hrhov i Hrušov a Jablonov ležia v takmer rovnakej výške. Rozdiel tam môže byť len niekoľko metrov. Nerozumiem, ako sa v zákone mohol ocitnúť taký nepomer. Neviem to iste, ale mám pocit, že sa niekto pri písaní zákona pomýlil. Ak má Jablonov 480 metrov, musíme mať my podobne," vysvetľuje starosta obce.
Po preskúmaní topografickej mapy, čo je súbor podrobných máp Slovenskej republiky, ktorý vypracoval Vojenský kartografický ústav, sa pracovníkom Katedry geodetických základov Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave podarilo zistiť, že obec Hrhov má v mape uvedenú nadmorskú výšku 219 metrov a Jablonov nad Turňou 241 metrov, čiže len o 21 metrov viac. V zákone o NV je však pri Jablonove uvedené číslo 480.
Podľa profesora Jána Heftyho zo spomínanej katedry je omyl v topografickej mape, vzniknutý napríklad pri meraní, vylúčený. "Všetky tieto menované obce ležia v podobnej nadmorskej výške. Ak má niektorá v zákone uvedenú vyššiu NV ako je to v mape, môže to byť spôsobené aj tým, ako a kde prebehlo meranie," vysvetlil J. Hefty. To znamená, že niekde sa napríklad mohla merať NV v strede dediny, alebo pri najvyššom bode obce, ako napríklad na kostole, alebo pri významnej budove, čo je takmer vždy obecný úrad. "NV merali, myslím, katastrálne úrady. Záleží tiež na tom, čo brali do úvahy. Či len zastavanú časť obce, alebo aj jej kataster," myslí si J. Hefty a dodáva, že toto meranie je pomerne subjektívna záležitosť. Práve katastre obcí mohli zamiešať karty v meraní NV. Kataster Jablonova nad Turňou je totiž výrazne členitejší, v okolí obce sú kopce s nadmorskou výškou aj 800 metrov, a to mohlo vlastne meranie aj ovplyvniť. "Zákon hovorí, že nadmorská výška sa mala stanoviť v strede dediny. Budeme na tom pracovať a zistíme, kde sa stala chyba a ak áno, ako ju napraviť," dodáva starosta Hrhova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer