akoby roztrhlo vrece. Čitatelia sa pýtajú na kontakty a na možnosti vyslať na voľby vlastných pozorovateľov. Toto totiž odporúčal Peter Novotný z Občianskeho oka s odôvodnením, že združenie nemá dostatočný počet ľudí, ktorí budú môcť pokryť celé územie Slovenska vo voľbách. Z Gemera zatiaľ dostal žiadosti na pozorovanie v Rožňave, v Rudnej a už aj v obci Krásnohorské Podhradie. Novotný však odporúča každému, kto má záujem pozorovať regulárnosť hlasovania a sčítavania hlasov, alebo nezávislým kandidátom, ktorí svojich ľudí v okrskových komisiách mať nebudú, aby si svojich ľudí nanominovali ako pozorovateľov. Uzniesla sa na tom aj Ústredná volebná komisia (ÚVK). Stačí sa vopred dohodnúť, písomne, alebo ústne, s predsedom tejktorej okrskovej komisie. Prinášame niekoľko otázok od čitateľov, ktoré sa viackrát opakovali:
"Má predseda povinnosť povoliť prítomnosť mňa ako pozorovateľa, alebo nie?," spýtal sa jeden záujemca o pozorovanie. "Uznesenie ÚVK má odporúčací charakter. Žiadny zákon toto nerieši. To znamená, že predseda môže, ale aj nemusí povoliť vstup do volenej miestnosti a umožniť pozorovanie. Ak to odsúhlasí, mala by komisia prihliadať na to, aby dostatočne dobre videla na voličov aj na pozorovateľov, na volebné schránky aj na to, ako sú situované zásteny," vysvetlil Ivan Illaš z odboru volieb a referend Ministerstva vnútra SR. ÚVK odporúčaním vyšla v ústrety záujemcom o pozorovanie.
"Čo ak ma komisia do volebnej miestnosti nepustí? Aké dôvody na to môže mať?," znela ďalšia častá otázka z obce v Revúckom okrese. "To by sa mohlo stať v prípade, že volebná miestnosť má nedostatočnú kapacitu, teda je malá a komisia by nemala možnosť zreteľne vidieť na voliča, schránku aj zástenu. Alebo ak by pozorovateľ narúšal akýmkoľvek spôsobom priebeh volieb a sčítavanie hlasov. A ešte v prípade, že je tých pozorovateľov v miestnosti už veľa. To závisí od veľkosti miestnosti," odpovedal I. Illaš. Preto treba prejaviť záujem o pozorovanie čím skôr, nie až vo chvíli otvorenia volebných miestností. Neexistuje však forma, čas a ani lehota, dokedy tak má záujemca urobiť.
Ďalšou otázkou bolo, "aké kroky podniknúť, ak chcem ako nezávislý kandidát vyslať do volebnej miestnosti svojho pozorovateľa, ale komisia ho nevpustí?". Jednoznačný postup neexistuje, keďže aj uznesenie ÚVK je vlastne len odporúčaním a v zákone to oporu nemá. Jednoducho, dovolať sa nejakého postihu za to, že pozorovateľa do miestnosti komisia nepustila, je nemožné. "Nie je povinnosťou pustiť pozorovateľa a aj prípadné dôvody komisie, alebo jej rozhodnutie môžu byť subjektívne," dodáva I. Illaš. Dalo by sa však povedať, že ak komisia zabráni pozorovaniu a nepredloží relevantné dôkazy o tom, že tak urobiť nemôže, dáva tak voľný priebeh pochybnostiam o regulárnom priebehu volieb.
"Môžem si vyslať pozorovateľa okrem volebnej miestnosti a k sčítavaniu hlasov aj do hlasovania s prenosnými urnami?," bola ďalšia otázka. "S prenosnými urnami musia ísť dvaja členovia komisie. Majú oprávnenie ísť aj do domácností. V tomto prípade je ale otázne, či umožnia voliči vstúpiť do bytu okrem členov komisie aj pozorovateľovi," odpovedá I. Illaš a dodáva že "ako rozhodne komisia v prípade účasti pozorovateľa vo volebnej miestnosti, tak by mala aj pri prenosných urnách".
"Ako má pozorovateľ v prípade, že mu umožnili pozorovať, naložiť so získanými poznatkami?," znela otázka z obce neďaleko Rožňavy. "Nikomu sa nebráni v tom, aby poznatky dal na papier, poslal na ministerstvo vnútra, kde sa posúdia a prípadne navrhnú zakomponovať do zákona, alebo do usmernení. V prípade podozrenia na porušenie zákona vo voľbách je vhodné najprv kontaktovať okrskovú volebnú komisiu, ak je to nedostačujúce, tak obvodnú volebnú komisiu a až potom ústrednú volebnú komisiu," hovorí I. Illaš. Je totiž faktom, že ÚVK dostane často podnet a pritom je problém už vyriešený, alebo sa musí zaoberať dotazmi, ktoré môže poľahky vyriešiť už aj okrsková volebná komisia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer