v zahraničí a to aj v krajinách Európskej únie (EÚ), ktoré v oblasti mobility trhu práce využili obmedzenia v podobe pracovného povolenia. Jednou z týchto krajín je napríklad Nemecko. Nezamestnaní však môžu vycestovať za prácou aj sami. Úrad ich na 15 dní "uvoľní" z evidencie. "Len v roku 2006 sa v zahraničí zamestnalo 91 ľudí. Všetko to boli evidovaní nezamestnaní. Možnosti, kde sa dá zamestnať je viacero. Najčastejšie však prichádzajú ponuky na prácu pomocných síl do domácnosti, napríklad tam, kde majú postihnutého člena rodiny. Tiež sme ľudí umiestnili v rámci sezónneho zamestnania, alebo v rámci stážových pobytov," uviedla Andrea Rudnayová z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave. V prípade stáže v zahraničí sa od záujemcu vyžaduje niekoľko podmienok. Jednou z nich je ovládanie jazyka, alebo vek od 18 do 30 rokov a ukončené odborné vzdelanie.
Najlepšia situácia v oblasti zamestnávania, v krajinách s obmedzenými pracovnými možnosťami, bola v roku 2002 a 2003. V roku 2004 vycestovalo do zahraničia za prácou len 19 sezónnych pracovníkov z Rožňavského okresu, ktorým zamestnanie sprostredkoval úrad práce. O rok neskôr sa situácia o niečo zlepšila. Na sezónu tam odišlo 24 ľudí, traja ďalší dostali pracovnú zmluvu na jeden rok a dvaja ľudia po dobu troch rokov pracovali v domácnostiach, ako pomocné sily. "Nie každému dokážeme nájsť prácu. Nezamestnaný má však možnosť vycestovať na 15 dní bez toho, aby sme ho sankčne vyradili z evidencie. Ak si po túto dobu zamestnanie nenájde, môže sa vrátiť a znovu sa zaeviduje. Nevzniká tak preňho riziko, že ak bude neúspešný, doma ostane tri mesiace bez finančných prostriedkov a s povinnosťou uhradiť si zdravotné poistenie. Zákon totiž hovorí, že ak evidovaného nazamestnaného vyradíme sankčne, môže prísť späť do evidencie až po troch mesiacoch ," uviedla A. Rudnayová. Úrady práce dostávajú ponuky práce z Nemeckej republiky prostredníctvom ústredia práce, ktorému ich sprostredkuje centrála pre sprostredkovanie zamestnania v nemeckom Bone. V prípade dohody medzi zamestnávateľom a evidovaným, sú úrady práce aj sprostredkovateľom, cez ktorý občan obdrží pracovnú zmluvu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer