Tornaľa/Dobšiná - Z takmer päťdesiatich detí, žijúcich v detskom domove v Tornali, tam bude vianočné sviatky tráviť len desať z nich. Zvyšné deti
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
prežijú tento čas v rodinách svojich príbuzných, známych, alebo si ich prichýlia rodičia kamarátov zo školy. V domove ostanú zväčšia tie deti, ktorých vek sa pohybuje od niekoľkých týždňov po pár mesiacov. Podľa riaditeľky tornaľského detského domova Magdalény Szobonyovej sa v čase Vianoc ozývajú pravidelne ľudia, ktorí chcú čas sviatkov pokoja a mieru venovať najmä tým, ktorí nemajú nikoho.
"Hlási sa nám veľa ľudí, najmä z Rožňavy. Každý rok prejavujú záujem vziať si na Vianoce domov nejaké dieťa. Niektoré z detí chodia do tých istých rodín pravidelne každý rok," hovorí riaditeľka. Staršie deti, najmä tie, ktoré už chodia do školy, prežívajú sviatky v rodinách svojich spolužiakov. V domove to už patrí k akejsi tradícii. "Stalo sa, že sme boli na výlete, deti sa tam zoznámili s inými deťmi a ich rodina potom pozvala naše, domovácke, aby prežili Vianoce s nimi. Nie je to nič výnimočné. Samozrejme, deti chodia aj do vlastných rodín. Najmä tam, kde je o ne záujem, no sociálny odbor deti umiestnil do domova po tom, čo sa rodina z ekonomických dôvodov nemohla o ne postarať," povedala riaditeľka. Podľa nej pred cudzími ľuďmi má vždy prednosť rodina dieťaťa. No stáva sa, že to domov ísť odmietne.
"Stáva sa to najmä u starších detí. Tie vedia, prečo domov ísť nechcú. Najprv sa s nimi snažíme pozhovárať, pracujeme s nimi. No ak sa rozhodnú, nenútime ich. Dôvody poznáme aj my," vysvetlila M. Szobonyová. Postup, ktorý predchádza tomu, aby si cudzí človek mohol na sviatky pozvať do rodiny dieťa z detského domova nie je náročný. Predchádza tomu žiadosť. Pracovníci domova, v prípade, že ide o rodinu, ktorú pred tým nepoznali, zájdu na návštevu, aby videli, kam dieťa pôjde. Rodina potom podpíše vyhlásenie, že sa o dieťa v uvedenej dobe postará a v určený čas ho privedie späť. "Je to v mojej kompetencii, rozhodnúť, či dieťa môže ísť, alebo nie. Väčšinou rodiny už poznáme. O tých nových sa informujeme napríklad aj na obecnom úrade," hovorí riaditeľka.
V detskom domove v Dobšinej dnes ešte nevedia, ktoré deti pôjdu na Vianoce do rodín. Podľa tamojšej riaditeľky Amálie Fundjovej pracovníci odboru sociálnych vecí práve skúmajú situáciu v rodinách detí a na základe ich vyrozumenia sa potom rozhodne, kto domov pôjde a kto nie. "Zvyčajne to vieme len pár dni pred odchodom," povedala riaditeľka. Ako ďalej dodala, nie každý má to šťastie, že strávi Vianoce so svojimi blízkymi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer