Hvezdáreň Rožňava, tel.: 058/732 36 50, 734 53 34, 0910 990 369
Slnko: 27. 11. 2006 - východ 7 h 05 min, západ 15 h 47 min. 3. 12. 2006 - východ 7 h 13 min, západ 15 h 44 min. V priebehu tohto týždňa sa deň skráti o 11minút.
Mesiac: 28.11.o 07 h 31 minúte - Mesiac v prvej štvrti. Vychádza o 12 h 36 minúte a zapadá o 23 h 45 minúte. V tomto období sú najlepšie podmienky na pozorovanie Mesiaca.
Planéty: Merkúr je pozorovateľný na rannej oblohe nízko nad juhovýchodným obzorom v súhvezdí Váh. Venuša nie je pozorovateľná, je na dennej oblohe. Mars nie je pozorovateľný, je na dennej oblohe. Jupiter nie je pozorovateľný, je na dennej oblohe. Saturn je pozorovateľný okrem večera takmer celú noc nad východným až juhovýchodným obzorom v súhvezdí Leva.
Mesiac najbližšie vesmírne teleso
Mesiac je z hľadiska geologického vývoja mŕtvym telesom. Nemá tekuté jadro ani tektonickú činnosť. Napriek tomu senzory na jeho povrchu zachytili teplo, ktoré vychádza z útrob. Vydávajú ho rádioaktívne minerály nachádzajúce sa nie príliš hlboko pod povrchom. Na miestach, kde pristáli vesmírne lode má mesačná kôra hrúbku 50 až 100 kilometrov. Na miestach bez morí je však pravdepodobne hrubšia. Hrúbku mesačného plášťa, ktorý sa nachádza pod kôrou, odhadujeme na 1500 km. Stred Mesiaca vypĺňa jadro s nízkym obsahom železa a jeho hustota zďaleka nedosahuje hustotu zemského jadra. Má priemer asi 500 km. Zo štruktúry hornín mesačného povrchu vyplýva, že Mesiac vznikol asi pred 4,6 miliardami rokov. V rovnakom čase, keď sa formovali aj ostatné planéty a celá slnečná sústava. Dnes predpokladáme, že Mesiac vznikol zrážkou planetosimály veľkosti Marsu s mladou Zemou. Ak ku zrážke prišlo pod vhodným uhlom a planetosilála mala už skoro sformované železné jadro, jej plášť sa teplom z impaktnej energie sčasti vyparil a utvoril horúci disk okolo Zeme. Tento sa postupne formoval v nové teleso. Výsledkom zrážky je sústava Zem Mesiac s veľkým momentom hybnosti, ktorý získala transformáciou z rýchlosti zrážky okolo 10 km/s. Pretože Mesiac sa utvoril z vypareného materiálu plášťa planetosimály, má nedostatok železa a málo prchavého materiálu, ktorý sa pri zrážke vyparil a unikol do okolitého priestoru. Túto hypotézu podporujú i najnovšie štúdie o vzniku slnečnej sústavy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer