dostávali počas sobotňajších volieb obvodné volebné komisie v Rožňave aj v Rimavskej Sobote. Voľby boli naoko pokojné, pretože väčšina podnetov sa ukázala ako neopodstatnená a porušenie zákona aj ťažko preukázateľné, no tohtoročné komunálne voľby boli spolu s kampaňou predsa len nervóznejšie. Okrem jelšavskej volebnej miestnosti, ktorej dvere sa otvorili už o 6. hodine ráno, sa v ostatných začalo voliť o 7. hodine. V rožňavskom obvode bolo 48 278 oprávnených voličov. "Voľby prebehli bez väčších rušivých momentov," povedal zapisovateľ Obvodnej volebnej komisie v Rožňave Július Jesenko. Podozrenia na odmeny za hlasy tomu-ktorému kandidátovi sa vyskytli v Rožňave a v Brzotíne. "Niekoľko otázok sa týkalo prítomnosti pozorovateľa pri voľbách a pri sčítaní hlasov. Obvodná volebná komisia dostala požiadavku na prítomnosť pri sčítavaní hlasov v Gočove. To však vzhľadom na počet členov nebolo možné a zákon to ani neprikazuje".
V rimavskosobotskom obvode, do ktorého patria aj mestá a obce z Revúckeho okresu, mali tých podnetov viac. "Niektoré okrskové komisie nevedeli, či majú pozorovateľov pustiť, alebo nie. Odporúčali sme, aby maximálne vyšli v ústrety a po vyslaní členov obvodnej volebnej komisie sme sa všade dohodli. Ďalšie komisie mali obavy, či môžu ako pozorovateľa pustiť aj kandidáta, v prípade jeho záujmu. Nechali sme to na okrskové komisie, zákon rieši občana a nie kandidáta. Napríklad v Tomášovciach chcela mať svojho pozorovateľa SMK, v Hodejove chceli byť dvaja, no komisia vpustila len jedného. Od ústrednej volebnej komisie sme dostali zoznam pozorovateľov, ktorí mali povolenie byť v Hodejove, Licinciach aj v Tornali. Či pustiť, alebo nepustiť pozorovateľa, sa nevedeli rozhodnúť ani vo Včelinciach, napokon pustili. Pozorovateľ bol aj v Zacharovciach," povedal zapisovateľ Obvodnej volebnej komisie v Rimavskej Sobote Zoltán Pósa. Aj rimavskosobotská komisia dostala požiadavku, aby bola pri sčítaní hlasov do Držkoviec, Zacharoviec a Pavloviec. Fyzicky to však nebolo možné, preto komisia odporúčala prítomnosť pozorovateľov.
Problém, ktorý vyústil do podania na súd, riešili aj v Muránskej Dlhej Lúke. Ešte pred niekoľkými týždňami, keď sa registrovali kandidáti na primátorov, starostov a poslancov, v tejto dedine jedného kandidáta na poslanca obecného zastupiteľstva za Smer nezaregistrovali. Žiadosť neobsahovala všetky potrebné náležitosti. "Smer delegoval svojho zástupcu do miestnej volebnej komisie, ale starosta si myslel, že v takom prípade, keď nezaregistrovali nominanta tejto strany, netreba zástupcu ani v miestnej komisii. Ale to platí len v okrskových komisiách, nie v miestnych. A tak v sobotu ráno nastúpila do komisie ako podpredsedníčka aj delegátka tejto strany," dodal Z. Pósa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer