a tak, ako iné rýchlostné komunikácie v majetku Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), je spoplatnená. Povinnosťou vodičov je tak zakúpiť si diaľničné známky.
"Nerozumiem, prečo treba diaľničné známky, keď ani nejde o riadnu rýchlostnú komunikáciu a ešte k tomu je tam len 100-kilometrová povolená rýchlosť," rozčúlil sa jeden z nespokojných vodičov. Mnohí spoplatnenie považujú za zlý žart. "Vodiči to nechápu, ale je to rýchlostná komunikácia. NDS podľa zákona spoplatňuje svoju infraštruktúru, rýchlostné cesty, diaľnice a cesty, ktoré sú v jej majetku. Je to vlastne náš nárok, sme odberateľmi tých poplatkov. My máme spoplatnené aj cesty I. triedy, ktoré sú v našom majetku a neozýva sa kritika, že tie cesty sú malé. Napríklad aj tunel Branisko je diaľnicou len v polovičnom profile a tiež je to tam spoplatnené," uviedol hovorca NDS Marcel Jánošík.
Obchvaty Tornaľa a Ožďany sú budované v polovičnom profile. To znamená, že sú dvojpruhové, štvorpruhové budú až niekedy v budúcnosti. S dobudovaním NDS ráta. Obchvaty naviažu na obchvat Figa, na ktorom sa práve pracuje. Zatiaľ je maximálna povolená rýchlosť 100 kilometrov za hodinu, hoci na ostatných „rýchlostkách" je 110-kilometrová. Maximálna povolená rýchlosť sa ešte viac obmedzuje na niektorých úsekoch, v zákrutách, ktoré sú menej bezpečné. Zvláštnosťou obchvatov a ich kategorizácie do rýchlostnej komunikácie je fakt, že sú na nich križovatky, kým na ostatných rýchlostných sú len mimoúrovňové križovatky. Na horizontoch, ktorých vzniklo asi šesť, je zasa zákaz predchádzania. Všetky zvláštnosti obchvatov vyplývajú z výnimky, ktoré udelilo ministerstvo dopravy. Medzi Obchvatom Tornaľa a Ožďany je zatiaľ nedobudovaný úsek pri vjazde do Figy, kde sa rýchlosť znižuje až na 40 kilometrov za hodinu. Polícia preto vyzýva na opatrnosť najmä na dvadsiatich mostoch, ktoré na oboch obchvatoch vznikli a v zime môžu namŕzať. Faktom však je, že cestu od Tornale smerom na Rimavskú Sobotu rýchlostná komunikácia výrazne zrýchľuje. Polícia verí, že zvýši aj bezpečnosť plynulosť premávky.
Vybudovanie obchvatov stálo okolo troch miliárd korún. K nim pribudne ešte obchvat Figa, ktorý spolu s tými predchádzajúcimi porieši najnehodovejšie úseky v Rimavskosobotskom okrese, vrátane ostrých ožďanskych zákrut. Obchvaty potešili hlavne obyvateľov obcí Starňa, Stránska, Behynce a mesta Tornaľa, kadiaľ viedla pôvodná cesta 1/50 na hlavnom ťahu medzi Bratislavou a Košicami. Vlani tadiaľ prechádzalo priemerne 7-tisíc vozidiel denne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer