októbri zmizol medený plech z japonského mosta v parku, ktorý síce policajti v zberných surovinách našli, ale už bol nepoužiteľný. V druhej polovici novembra zmizlo niekoľko metrov medeného odkvapu zo vstupnej budovy múzea, na stredu ráno ďalších 10 metrov odkvapu a na štvrtok ráno sa už prichytené deti snažili ukradnúť medené odkvapy z výstavných priestorov múzea. Začali demontovať aj plechy zo strechy zverinca nad jazerom. Podľa riaditeľky múzea Evy Lázárovej ide už škodu, ktorá dosahuje takmer 100-tisíc korún.
Najhoršie je, že zlodeji sú maloletí. Po parku sa potulujú ešte aj pred polnocou, pritom by tam už o 18. hodine nemali čo robiť. A rodičia si z toho evidentne nič nerobia. "Aj dnes (včera - poz. red.) som za nimi bol, lebo deti neboli v škole. Ide o dve rodiny, monitorujem však deti z troch rodín. Jedna z nich má už chlapca v reedukačnom ústave a rodičia dobre vedia, že to hrozí aj ostatným deťom. Ale niekedy mám pocit, že by boli aj radi, keby sa tak stalo. Nemajú pocit zodpovednosti," hovorí starosta Betliara Július Farkašovský, ktorý chodenie za problémovými rodinami považuje za rutinu. Viac, ako hovorí, urobiť nemôže.
Vedenie Múzea Betliar sa s vandalizmom a krádežami, s menšími prestávkami, borí už od vlaňajška. Z parku zmizli už tri sochy, po ktorých polícia stále pátra, pracovníci múzea potom nachádzali rozbité lavičky, zdevastované informačné tabule, staré stromy a zeleň, na ktorej dennodenne pracovali. "Vtedy sme pristúpili k uzatváraniu parku na noc, pretože dovtedy bol areál prístupný nonstop. Ale aj v zahraničí sme videli, že verejné prístupné parky majú návštevné hodiny. Takže sme to urobili aj my, hoci našim cieľom nebolo park izolovať. Na kompletné oplotenie parku by sme potrebovali peniaze. Čo sa týka lavičiek, tie sme už teraz na zimu pozbierali," hovorí riaditeľka múzea E. Lázárová.
Najnovšie sa chystá podať žiadosť na OR PZ v Rožňave o častejšie výjazdy do areálu. "Od roku 1994 máme strážnu službu, ale potrebovali by sme ju posilniť. Žiaľ, financie na to zatiaľ nie sú. Polícia však vychádza maximálne v ústrety a hliadka príde kedykoľvek ," dodáva riaditeľka. Keď aj fungujú všetky opatrenia, problémom býva maloletosť páchateľov. "Veľakrát sa stáva, že deti nakradnú a odovzdajú to potom rodičom. Tí lup odnesú do zberných surovín. A na toto by sa mala upriamiť pozornosť. To je najvážnejší problém. Kým sa totiž neurobí legislatívny poriadok so zbernými surovinami, ktoré vykupujú farebné kovy, kradnúť sa bude ďalej. Meď je teraz veľmi lukratívnym tovarom. Ale veď predsa v zberných surovinách musia vidieť na prvý pohľad, že kov, ktorý im niekto prinesie, nie je ich," uvažuje starosta. "Neostáva nám iné, len byť ostražitými a Národnú kultúrnu pamiatku chrániť".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer