Mesiac: 12. 12. 2006 o 15 h 35 minúte - Mesiac v poslednej štvrti. Vychádza o 23 h 42 minúte a zapadá o 11 h 54 minúte. V tomto období sú najlepšie podmienky na pozorovanie Mesiaca.
Planéty: Merkúr - je pozorovateľný na rannej oblohe nízko nad juhovýchodným obzorom v súhvezdí Váh. Venuša - nie je pozorovateľná, je na dennej oblohe. Mars - nie je pozorovateľný, je na dennej oblohe. Jupiter - nie je pozorovateľný, je na dennej oblohe. Saturn - je pozorovateľný okrem večera takmer celú noc nad východným až juhovýchodným obzorom v súhvezdí Leva.
Mars - pokračovanie: Rotačná os planéty Mars je iba o 1,7 stupňa viac naklonená k rovine jeho dráhy ako rotačná os Zeme. Pretože aj sklon roviny dráhy Marsu k ekliptike je neveľký, sú na Marse podobné ročné obdobia ako na Zemi. S tým rozdielom, že sú asi dva razy také dlhé ako naše. Mars sa otočí okolo osi raz za 24 h 37 min 22,66 s. Marťanské dni a noci sú takmer rovnako dlhé ako pozemské. Všetky vonkajšie planéty a teda i Mars sú najbližšie k Zemi v opozícii. Mars môže byť najbližšie k Zemi 56 miliónov km. Jeho najväčšia vzdialenosť od Zeme dosahuje až 400 miliónov km. So zmenou vzdialenosti od Zeme sa mení aj jeho zdanlivý priemer a jasnosť. Sú teda obdobia, keď je Mars na oblohe štvrtým najjasnejším objektom na oblohe po Slnku, Mesiaci a Venuši. Obyčajne je však menej jasný než Jupiter.