verejného zdravotníctva. Prinútil ich k tomu nový zákon o veterinárnej starostlivosti, ktorý už podpísal aj prezident. Nami oslovení ľudia, hlavne obyvatelia obcí, nad týmto podľa nich nezmyslom krútia hlavou, iní sa zo zákona doslova smejú, no veterinári zdvíhajú varovný prst.
"Domáce zabíjačky sa veterinárom vymkli z pod kontroly. Doma spracovávané mäso nik nekontroluje a neraz sme natrafili na problémy spojené s trichinelózou, ľudovo povedané svalovcom, ktorý sa prenáša zo zvierat na ľudí a spôsobuje zdravotné problémy," vysvetľuje riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Rožňave Ladislav Kerpán. Podľa jeho slov netreba brať tento príkaz na ľahkú váhu, ani ako dogmu, ktorú treba odsúdiť. "Pre chovateľov a konzumentov o nič nejde. Zabíjačku nám oznámia vopred, stačí telefonicky, v deň zabíjačky prídeme a odoberieme vzorky. Výsledok bude známy do 24 hodín," vysvetľuje postup L. Kerpán.
Podľa informácií, ktoré nášmu denníku poskytol, sa v Rožňavskom okrese vykoná približne 1000 zabíjačiek ročne. Najviac v čase pred vianočnými a veľkonočnými sviatkami. "Dnes disponujem 18-členným kolektívom a v praxi je ešte 10 súkromných veterinárnych lekárov. S týmto počtom ľudí budeme všetko stíhať. Aj kontrolovať dodržiavanie zákona určite budeme," uistil L. Kerpán.
Kým veterinári so zákonom problém nemajú, ináč sa naň dívajú ľudia z dedín. "No to je taká somarina, že až. Dvadsať rokov doma zabíjame a sme zdraví. A teraz tu budeme hlásiť všetko, ako za komunistov," reagoval 56-ročný Alfréd, ktorý je mäsiarom už niekoľko rokov. "A ten, kto nenahlási, čo mu urobia? Zoberú mu vari sviňu?" hneval sa muž z obce v blízkosti Rožňavy.
Zaujímalo nás, aké budú poplatky za návštevu veterinára, či už súkromného alebo štátneho. "Vykonávacie prepisy k zákonu ešte nemáme k dispozícii, takže zatiaľ ešte nevieme," uviedol L. Kerpán.
"Keď budú ľudí sekírovať, prestanú chovať prasce. A kto bude najviac škodný? No mäsiari. Však ten, ktorý zabíjal nám, furt dostal aj peniaze aj výslužku," zhodnotila 75-ročná Anna Gallová z Rožňavy. Jej vnuk, 31-ročný Ladislav má podobný názor. "Dnes sa už chovať doma neoplatí. Na družstve kúpime pol prasaťa a to už bude odkontrolované. Tak načo sa zaťažovať ešte aj staraním sa a potom veterinármi".
Tomu, kto zákon dodržiavať nebude, síce kompetentní prasa nezoberú, no podľa našich informácií mu hrozí pokuta až do 5 miliónov korún.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer