korún. Návrh na poskytnutie pomoci Sideritu vzišiel z uznesení Vlády SR, ktorá začiatkom októbra zasadala v Betliari v okrese Rožňava. Dôvodom na finančnú injekciu má byť investičný zámer manažmentu podniku, ktorý chce modernizovať technologický proces v závode a tým znížiť energetickú náročnosť výroby svojich výrobkov, teda vysokopecných peliet, ale nemá na to dostatok financií. Zlú finančnú situáciu podnik zdôvodňuje výrazným nárastom cien vstupov pri pomerne stabilných odbytových cenách a niekoľkonásobným zvýšením cien elektrickej energie, ale najmä zemného plynu. Vláda svojim včerajším rozhodnutím súhlasila s poskytnutím 50 percent z celkových nákladov na investičný zámer. Štát ich dá v rámci transparentného režimu regionálnej investičnej pomoci pre riešenie nedostatkov v znevýhodnených regiónoch. Spoluúčasť štátneho rozpočtu by mala byť ošetrená zmluvou medzi Ministerstvom hospodárstva SR a akcionármi spoločnosti do konca roku 2009. Finančná pomoc príde v niekoľkých etapách. Ešte v tomto roku dostane Siderit viac než 122 miliónov korún, v roku 2008 ďalších 56 miliónov korún a v roku 2009 to bude 4,7 milióna korún.
Už po zasadnutí Vlády SR v Betliari a po zverejnení uznesenia, na základe ktorého mal Siderit dostať štátnu pomoc, sa ozývali v Gemeri nesúhlasné hlasy od podnikateľov. Najčastejšie bolo počuť vetu: "Nerozumiem, prečo má štát poskytnúť peniaze súkromnému podniku. To si teraz hocikto môže požiadať a dostane ich?".
Túto otázku sme položili hovorcovi ministerstva hospodárstva Branislavovi Zvarovi krátko po tom, ako vláda rozhodla o poskytnutí pomoci Sideritu. "Nemôže si požiadať hocikto," odpovedal a zdôvodnil, prečo dostane štátne peniaze práve Siderit. "Siderit ich dostane preto, lebo je jediným veľkým zamestnávateľom v rožňavskom regióne. Vláda si aj v programovom vyhlásení dala za úlohu presadzovať sociálnu politiku. Ak by štát teraz nepodal pomocnú ruku, okolo 600 zamestnancov bane by stratilo prácu. Ministerstvo hospodárstva aj vláda svoj návrh veľmi podrobne zvažovalo a preštudovalo".
Ako ďalej Zvara povedal, Siderit je jedinou živou baňou na Slovensku, kde sa ťaží ruda. Spoločnosť sa podľa jeho slov nedostala do ťažkostí zlou manažérskou prácou, ale vysokými vstupmi cien energií, na ktoré sú náročné technológie v podniku. Aj konkurovanie podobným výrobkom z iných krajín je nemožné práve kvôli vysokým vstupom. "Pomoc je viazaná na plán revitalizácie celej firmy a na to, aby bolo okolo 600 miest dlhodobo zachovaných. Vychádzali sme z možností, ktoré umožňuje legislatíva EÚ. Ministerstvo hospodárstva zdôrazňuje, že náhle prepustenie 600 pracovníkov napríklad v Bratislave sa nedá porovnať s prepustím takého istého množstva ľudí v regióne Rožňavy a Nižnej Slanej. Všetci tí pracovníci by nemali šancu zamestnať sa".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer