odmietam platiť. Už im platím aj tak dosť. Kam sa mám obrátiť, keď už nad správcom bytoviek nik nie je? Mám sa sťažovať ombudsmanovi, alebo komu?," zatelefonoval pred časom istý dôchodca do redakcie.
"Chcú nás prepúšťať, ale mám pocit, že prípravy s tým spojené nie sú celkom v súlade so zákonom a pri ponukách nových pracovných pozícií uprednostňujú len tých mladých," posťažovala sa ďalšia naša čitateľka s tým, že nevie, kam sa obrátiť so žiadosťou o pomoc.
Dobrá správa pre Gemerčanov! V regióne, konkrétne v Rimavskej Sobote, sa už v najbližších týždňoch otvorí regionálna kancelária Slovenského národného strediska pre ľudské práva. Na Slovensku ich bude celkovo sedem, k Rožňave a k Revúcej bude najbližšie práve Rimavská Sobota. Hlavným poslaním kancelárie bude poskytovanie právnych služieb v otázkach zásady rovnakého zaobchádzania. A práve s vyššie spomínanými problémami by sa na ňu mohli obrátiť Gemerčania. Do širokej definície cieľov kancelárie sa totiž zmestí celý rad problémov. "Je tu dosť ťažkostí, s ktorými si ľudia nevedia dať rady a ani nevedia ani, kto by im mohol pomôcť. Niekto si možno myslí, že je to len rómsky problém, ale nie je. Napríklad keď vás nespravodlivo prepustia z práce, problémy rodičov a detí, ale aj poplatky za byty, ktoré ste spomínali. Tu by tým ľuďom mali pomôcť a garantovať riešenie problémov by im mal Úrad vlády SR. Kancelária sa otvorí už vo februári," informovala Eva Alevová z Mestského úradu v Rimavskej Sobote, ktorý ponúkol stredisku vhodné priestory na kanceláriu. Momentálne sa chystajú výberové konania na pozície, ktoré by mali obsadiť ľudia pracujúci v kancelárii.
"Právna pomoc zahŕňa poskytovanie všeobecných informácií o antidiskriminačnej legislatíve platnej u nás, vydávanie odborných stanovísk, na požiadanie fyzických, právnických osôb aj z vlastnej iniciatívy. Stredisko je oprávnené zastupovať účastníka v konaní vo veciach porušovania zásady rovnakého zaobchádzania," informovala Viera Mrázová, poverená výkonom funkcie výkonnej riaditeľky. Podľa jej informácií sa ľudia vo veľkej miere sťažujú na diskrimináciu na pracovisku, obťažovanie, nevhodné pracovné podmienky. "Evidujeme aj sťažnosti v oblasti poskytovania tovarov a služieb, súvisiace najmä s odmietavým prístupom majiteľov a prevádzkovateľov reštaurácií, barov, či diskoték. Vyše 90 percent podaní pochádza od ľudí z mimobratislavských regiónov. A situácia je oveľa horšia na východe Slovenska. Obávajú sa však sťažovať, aby neprišli o zamestnanie, pretože nemajú možnosť nájsť si inú prácu. Vtedy sa obracajú na stredisko. Vždy im radíme riešiť problém najprv mimosúdnou cestou". Prevádzka strediska bude hradená z európskych peňazí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer