infraštruktúra a vstupný portál novej bane. Od februára začne spoločnosť Skanska, víťaz výberového konania, raziť štvorkilometrovú štôlňu k samotnému ložisku. Hotová by mala byť podľa zmluvy do dvoch rokov.
"Doposiaľ sa preinvestovalo okolo päťdesiat miliónov korún, 180 miliónov bude stáť štôlňa, technické vybavenie, príprava ložiska na ťažbu, podzemný prieskum, vybudovanie únikového východu a podporné práce," uviedol technický vedúci projektu Peter Čorej. "To je však len prvá fáza výstavby. Až po dosiahnutí ložiska, porovnaní skutočnosti s predpokladmi geológov a prehodnotení zásob sa rozhodne, ako ďalej. V ďalšej fáze sa počíta s vybudovaním úpravne, ktorá bude buď v bani alebo na povrchu, čo si vyžiada ďalšie asi dvestomiliónové investície," dodal.
Po dokončení výstavby a začatí samotnej ťažby do roku 2010 bude nasledovať troj až štvorročný nábeh produkcie na plnú kapacitu stotisíc ton mastenca. Baňa a úpravňa by potom mohli zamestnávať okolo sto ľudí. Podľa Čoreja ide o významnú investíciu v tradične baníckom Gemeri a jedinú otvárku novej a modernej bane v strednej Európe. Investorom projektu je spoločnosť VSK Mining zo Spišskej Novej Vsi, ktorá má dobývacie práva k lukratívnemu ložisku. Stojí za ňou rakúsky podnikateľ poľského pôvodu Jacek Engel a Rakúšan Friedrich Schmid, majiteľ spoločnosti Schmid Industrieholding, známej výrobou stavebných materiálov.
Podľa geologického prieskumu sa v ložisku nachádza niekoľko miliónov ton mastenca. Odborníci ho na základe doterajších údajov považujú za jedno z najvýznamnejších v Európe i vo svete. Gemerský mastenec boduje najmä vysokou čistotou. Dopyt po kvalitnej surovine, použiteľnej najmä vo farmácii, chemickom, kozmetickom a papierenskom priemysle, je na európskom trhu veľký a hodnota ložiska počas posledných rokov vzrástla. Tona mastenca sa podľa kvality predáva za 6 až 12-tisíc korún.
Pokusy dobývať mastenec trvajú už štrnásť rokov. Objavený bol náhodne v roku 1985 pri hľadaní cínu. Od roku 1993 sa vo financovaní jeho sprístupnenia vystriedali viacerí zahraniční investori, ktorí založili v roku 1997 spoločnosť Rozmin. Základný kameň bane, ale na inom mieste ako v súčasnosti, bol už raz položený, o rok neskôr. Ložisko sa potom neúspešne pokúšal otvoriť Rozmin. Prvé metre boli vyrazené v januári 2001, ale na jeseň toho istého roku boli pre nedostatok financií práce prerušené. Preinvestovalo sa pri tom okolo 120 miliónov korún. Pre porušenie banského zákona však Rozmin o ložisko prišiel. Pred dvoma rokmi získala vo výberovom konaní dobývací priestor firma Economy Agency RV, ktorú neskôr pohltila spoločnosť VSK Mining.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer