Tornali s približne 30-percentnou nezamestnanosťou až 700 pracovných miest. Primátor Ladislav Dubovský o tom hovorí ako o historickej udalosti. Prechádzali jej dlhodobé rokovania a snaha prispôsobiť podmienky v meste investorom.
Mesto Tornaľa zároveň prvýkrát vo svojej histórii vypracovalo Programové vyhlásenie mesta a mestských častí na rok 2007, ktoré zaručuje investorom nadštandardné podmienky pre investovanie. Napríklad taliansko-maďarská firma Airflyght bude podnikať v ľahkom priemysle, ktorý má v Tornali tradíciu. "Táto firma má kontrakty s firmou Benetton a do jedného roka vytvoria do dvesto pracovných miest pre šičky, ktoré tu máme kvalifikované. Okrem toho máme odevné odborné učilište, ktorého žiaci budú mať možnosť v podniku praxovať a priamo spolupracovať s týmito firmami. Pre túto firmu chodilo 40 ľudí z regiónu pracovať do maďarského Putnoku niekoľko rokov. Teraz budú v mieste bydliska, alebo v jeho blízkom okolí," povedal L. Dubovský.
Pozemky mesto firmám predá, vysporiadalo aj susedské vzťahy. "Mesto má takmer 9 hektárov pozemkov. Predávať ich budeme za 50 korún za meter štvorcový. To je lákadlo pre ďalších investorov. My nechceme vycucať 500 či 1000 korún za štvorák, ale chceme vytvoriť vhodné podmienky priemyselnej zóny". Samospráve veľmi pomohla rýchlostná komunikácia, vyše 11-kilometrový obchvat okolo Tornale, ktorý bol nedávno dokončený.
Primátor bol na svojom poste aj v minulom volebnom období a hoci sa snažil pritiahnuť investorov, tí neprichádzali. Ľudia radšej chodili za prácou do Maďarska. Primátor so svojimi nápadmi totiž nemal oporu v poslancoch vtedajšieho mestského zastupiteľstva. Teraz sa to podarilo. "My to nerobíme pre osoh nikoho konkrétneho, nie je to ani pre mňa, ani pre žiadneho poslanca, či už s tým súhlasí, alebo nie. Je to pre obyvateľov, pre zníženie nezamestnanosti v regióne," upozornil primátor.
Aká bude presná investícia všetkých investorov v meste zatiaľ nie je známe. Ďalším krokom budú totiž zmluvy o dielo o výške investícií, lokalite podnikania a pracovných pozíciách. Mesto sa bude finančne spolupodieľať na vybudovaní infraštruktúry. "My sa budeme uchádzať o finančnú podporu z európskych a štátnych fondov, firmy zase o investičné stimuly," dodal primátor.
Maďarské spoločnosti Hevesbeton, s. r. o., a Hevestherm, s. r. o., sa budú podieľať na budovaní hál pre investorov.
Investori v Tornali
Airflyght, s. r. o.- Taliansko, Maďarsko - textilná výroba
Fábry, a. s., Maďarsko, Poľsko - spracovanie dreva, produkcia biomasy
Mayser - Nemecko, Slovensko - technický textil, elektronika, autokomponenty
AVE - Miskolc, s. r. o. - Rakúsko, Maďarsko, Slovensko - odpadové hospodárstvo
LVD Company - Belgicko, strojárenstvo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer