31-miliónov korún! Dôvodom je fakt, že ministerstvo tie peniaze muselo zaplatiť istému rožňavskému podnikateľovi v spore, ktoré malo ministerstvo s týmto podnikateľom. Ministerstvo spor prehralo. Podľa našich informácií sa samospráva do neho dostala na základe toho, že pred rokmi vykonávala štátny stavebný dohľad na stavbe podnikateľa. Stavebné práce však pozastavila a podnikateľ si nárokoval takýmto spôsobom o škodu aj o ušlý zisk. Ak sa naplnia najhoršie scenáre a samospráva takmer 31-miliónov bude musieť skutočne zaplatiť, mestu hrozí nútená správa! Alebo predaj mestského majetku.
"Šestnásteho januára sme sedeli s bývalým primátorom Kardošom a prišiel pán prednosta mestského úradu, že má zlú správu. Hrozí nám regresné konanie, ministerstvo si od nás vymáha temer 31-miliónov korún. V momente bolo moje nadšenie z toho, že dopomôžem k tomu, aby mesto vyzdravelo, preč," hovorí primátor Rožňavy, ktorý vzišiel z decembrových volieb, Vladislav Laciak. Problém nezatajuje, ale hovorí o ňom zatiaľ opatrne. Momentálne si dáva samospráva robiť právnu analýzu celej situácie. Primátor to rozhodnutie o sume nepovažuje za konečné a nevylučuje, že to právne napadnú. "Veď vyplatenie tej sumy by pre každého občana mesta znamenalo veľký úder. Neostali by peniaze na nič". O veci rokovala Mestská rada, dohodnutý bol postup ďalších aktivít mesta.
Kauza sa týka podnikateľa, ktorý chcel pred niekoľkými rokmi stavať benzínové čerpadlo na okraji mesta. V. Laciak bol v minulom volebnom období poslancom mestského zastupiteľstva. Podľa jeho slov nikto neavizoval samospráve, že nejaký spor vôbec prebieha a že mestu hrozí taká situácia. Podarilo sa nám zistiť, že celý proces sa mal diať za minimálne zvláštnych okolností. Napríklad, od mesta vraj nik nežiadal nejaké vyjadrenia k dôvodom pozastaveniu stavebných prác, ani žiadne iné stanoviská. Súd prebiehal v Rožňave. "Ide o takmer 31 miliónov! Našim cieľom je jednoznačne dosiahnuť, aby sme z toho vyšli s čo najmenšou ujmou. Máme svojho právneho zástupcu, požiadali sme odloženie doby na plnenie rozhodnutia a budeme zisťovať, kto je za to vinný a zodpovedný. Keby sa aj ukázalo, že sme vinní, tá suma je nehorázna. Tak by sme sa ju snažili aspoň znížiť," dodal primátor. Mesto hospodári podľa primátora ročne s vyše štvrťmiliardou korún. Ale do roka má na rozvoj mesta, aj to len v najlepšom prípade, do 10-miliónov korún. Takže reálne 31-miliónov korún mesto na zaplatenie ani nemá. Dobu splatenia sa právnici snažia odsunúť, pretože inak by sa to týkalo, najviac, niekoľkých mesiacov. O vývoji celej kauzy budeme informovať aj v budúcich vydaniach našich novín.
Kardoš: My sme o ničom nevedeli
Kauza stavby benzínového čerpadla prebiehala v čase, keď bol primátorom mesta František Kardoš. Sprevádzali ju, okrem iného, aj ostré výmeny názorov na zasadnutiach mestského zastupiteľstva. F. Kardoš hovorí, že "my sme o tom spore medzi podnikateľom a ministerstvom nevedeli a nik od nás nežiadal ani nejaké vyjadrenia. Som presvedčený, že toto si musí vysporiadať štát. Tam boli totiž podané žaloby aj na iné ministerstvá, ale tie súd zamietol. Pojednávanie bolo vedené v Rožňave a ani o tom sme nevedeli. Rožňava do toho sporu nebola zapojená. To bol spor medzi ministerstvom výstavby a podnikateľom".
Podľa F. Kardoša predchádzajúce vedenie mesta nič nezanedbalo ani nepodcenilo. Podľa neho je vec v štádiu riešenia a preto sa komentovania ďalších podrobností kauzy zdržal. "V záujme mesta a občanov, pretože toto by malo skutočne dopad na každého jedného občana," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer