Politické zmeny budú zrejme aj na komunitných postoch
Rožňava - Mesto Rožňava zverejnilo na svojej internetovej stránke oznam o výberovom konaní na pozíciu komunitný sociálny pracovník a asistent
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
komunitného sociálneho pracovníka. Ide o pozície v rámci projektu financovaného Fondom sociálneho rozvoja (FSR), ktorý v Rožňave beží už tretí rok.
Zaujímavý na veci je ale fakt, že tri roky po sebe samospráva nemala snahu meniť "komuniťákov". Zmeny na tomto poli sa začali až po zmene vo vedení mesta. Pri skúmaní toho, prečo zrazu výberové konanie a prečo mesto pôvodným komunitným pracovníkom nepredĺžilo pracovné zmluvy tak, ako to robilo doposiaľ každý rok, sa za uvedeným veľmi často vyskytovalo slovo "politika" a meno "Ján Babič".
Ešte 25. januára sa v Rožňave konalo výberové konanie, na ktorom sa podľa našich informácií zúčastnilo asi 22 ľudí. Okrem nových uchádzačov o tieto miesta sa do konkurzu prihlásilo aj deväť pôvodných vyškolených komunitných pracovníkov. Záujemcovia museli podľa pokynov spĺňať isté kritériá, medzi ktoré patrí napríklad stredoškolské vzdelanie s maturitou, prax v sociálnej oblasti, administratívna zručnosť, práca s PC, alebo bezúhonnosť. Ľudia, ktorí boli komunitnými pracovníkmi ešte do januára tohto roku, tieto podmienky do bodky spĺňajú. Komisii zloženej zo zástupcov Úradu vlády, FSR, Úradu práce v Rožňave a Mesta Rožňava, sa však nepáčili žiadni účastníci konkurzu, na výsledku sa nedohodla a preto vypísala ďalšie výberové konanie.
"FSR tento projekt financuje a pôsobíme tu aj ako kontrolný orgán. Pracovnoprávne vzťahy, teda to, kto bude zamestnaný na postoch komunitných pracovníkov, je vecou samosprávy," uviedla členka výberovej komisie a zástupkyňa FSR Marcela Tomašíková.
"Členovia komisie sú viazaní mlčanlivosťou, a preto nemôžem uviesť dôvody prečo konkurz nebol úspešný a nevzišli z neho kandidáti. Ktorýkoľvek člen komisie, ktorému sa niečo nezdá, má právo bez udania dôvodu nepodpísať zápisnicu. Tým sa konkurz automaticky stáva neúspešným,"
Podľa zainteresovaných ľudí stojí za zmenami na postoch komunitných pracovníkov poslanec NR SR Ján Babič. Ten na otázku, či je to naozaj tak, odpovedal. "Nemám záujem o žiadne zmeny. Ak chcete niečo písať, napíšte to, že všetci komunitní pracovníci, ktorí tu boli doteraz, sú politicky blízki bývalému primátorovi Kardošovi a v deň volieb robili preňho kampaň. Osobne som to videl a nahlásil na polícii. Mám dôkazy," povedal J. Babič a dodal. "Chcem zabezpečiť, aby títo ľudia už nikdy neboli zneužití na kampaň!".
Z rozhovoru vyplynula teda otázka, či sú práve voľby dôvodom pre zmeny na postoch komunitných pracovníkov. Babič si však vo svojej odpovedi zrazu protirečil. "Nie. Voľby a výberové konanie nemajú nič spoločné. Ja som o výberovom konaní ani nevedel".
Primátor mesta Vladislav Laciak na margo udalosti tvrdí, že výmena sa koná len z toho dôvodu, aby sa v komunitnej oblasti naučili pracovať aj iní ľudia. Keď sme sa ho spýtali na konkrétne meno istého muža, za ktorého sa mal zasadzovať práve poslanec J. Babič, primátor odpovedal. "Mojou podmienkou bola bezúhonnosť uchádzačov. Tento pán to byť nemôže. Bez debaty!".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer