neveľkého parkoviska pred reštauráciou Koliba na známom horskom priechode Soroška v okrese Rožňava. O pár kilometrov ďalej smerom k Rožňave, v Krásnohorskom Podhradí, je reštaurácia Železný gróf. Jej ešte menšie parkovisko však spolu s parkovacou plochou pred Mauzóleom patrí so siedmimi vlaňajšími a tromi tohtoročnými vykrádačkami áut k najkritickejším miestam v okrese. Spolu so Soroškou. Zlodeji preferujú hlavne obedňajšie a popoludňajšie hodiny, keď hostia obedujú v reštaurácii. K celej operácii im stačí najviac niekoľko minút. Nikto nič nevidel, ani nepočul. Majitelia zariadení sa rozprávaniu o téme vôbec nebránia, no z ich hlasu cítiť zúfalstvo. Autičkárom sa jednoducho v tejto časti Gemera darí.
"Na príjazd k vytypovanému autu, jeho vylomenie, krádež a odjazd im stačí aj 30 sekúnd. Môžeme povedať, že sú to profesionáli. Nenechávajú žiadne stopy, bez problémov auto otvoria a nezareaguje ani alarm," vysvetľuje riaditeľ Odboru Justičnej a kriminálnej polície POR PZ v Rožňave Pavol Kiss jeden z dôvodov, pre ktoré je objasnenosť prípadov minimálna. "Vedieť a dokázať, to nie je to isté. My napríklad máme indície, aj konkrétne poznatky, ale nevieme im to dokázať. Vieme, že nejde o tú istú skupinu autičkárov, operuje ich tu viac".
Zlodeji sa nevyhýbajú autám z ktoréhokoľvek mesta, no v poslednom čase okrádajú najmä zahraničných turistov parkujúcich s autom plným elektroniky a osobných vecí. Lebo tí, na rozdiel od domácich, o probléme netušia. Napríklad v utorok pred Kolibou prišiel istý Čech o majetok v hodnote vyše 87-tisíc korún.
"Isté opatrenia sme už urobili, ale nezverejníme ich. Aby sme nepomáhali zlodejom. Ale robíme, čo je v našich silách. Ľudia by však nemali dávať zlodejom šancu tým, že si nechajú veci vo vnútri auta," vysvetľuje P. Kiss.
Vykrádanie áut trvá na Soroške a v Krásnohorskom Podhradí už zopár rokov. Niekedy sú krádeže na dennodennom poriadku, inokedy je pokoj niekoľko mesiacov. "Aj my sme prijali nejaké opatrenia, veď keby nie, tak by sme to tu mali denne. Ale nebudem o nich hovoriť," dodáva prevádzkár Koliby na Soroške Miroslav Ižovský. "Nás to trápi viac, než zákazníka," dodáva.
Jednou z navrhovaných alternatív, odporúčaných políciou, je osadenie kamier na týchto súkromných pozemkoch. U Železného grófa v Krásnohorskom Podhradí ich podľa majiteľa aj majú. Ale vraj aj tu je problém s tým, že ak sníma zlodeja napríklad len z profilu, nie je to dostatočný dôkaz na identifikáciu páchateľa. Ďalšou alternatívou, ktorú policajti doporučili, bolo osadenie tabúľ s varovaním, aby si ľudia v autách nenechávali osobné veci. "Keď som videl také tabule v zahraničí, ani som do tej reštaurácie nešiel," hovorí M. Ižovský. "To by nebola dobrá reklama," myslí si. "Dám na parkovisko tabuľu s nápisom 'auto nie je trezor', ale čo keď kvôli tomu zaradí zákazník spiatočku? No my predsa len tie tabule skúsime dať a uvidíme, či to pomôže," hovorí majiteľ reštaurácie U železného grófa Mário Macko.
Je presvedčený, že polícia má ochraňovať majetok ľudí, hoci aj on urobil opatrenia, ktoré boli v jeho silách. V jeho zariadení sme totiž objavili pozoruhodnú vec. V jedálnych lístkoch je zasunuté písomné upozornenie v niekoľkých jazykoch, aby si hostia nenechávali v autách veci. "Je to nepríjemné, verte mi. Ale keď si s tým polícia, v ktorej sú vyškolení ľudia, nevie rady, tak čo máme robiť potom my, majitelia reštaurácií?! Ja mám pátrať po páchateľoch?" pýta sa majiteľ. "To je celoplošný problém, nie iba tohto regiónu. A riešiť by sa mal komplexne. Čo tak osadiť popri cestách bilboardy s nápisom 'auto nie je trezor'?" navrhuje M. Macko.
Jedinou istotou pre hostí, ako o nič neprísť, je nič tam nenechať...
Polícia môže mať dôkazy, súd ich uznať nemusí
Bratislava - Hovorca prezídia PZ Martin Korch aktivitu, ako je vkladanie upozornení do jedálnych lístkov, chváli. "Toto je veľmi dobrý nápad a mnohí prevádzkovatelia by sa tým mohli inšpirovať. Vôbec si nemyslím, že to robí zlú reklamu. Práve naopak. Urobili niečo naviac".
Zdôrazňuje, že predovšetkým majiteľom objektov by malo záležať na tom, aby sa zákazníci cítili bezpečne. Ubezpečuje, že polícia vyhlásila vojnu autičkárom, ale ich úspešné dolapenie vyžaduje spoluprácu polície, majiteľov zariadení a občanov. Tí však, keď aj niečo vidia, či počujú, z obavy pred ťahanicami po výsluchoch, radšej mlčia. "Polícia koná aj na základe anonymných oznámení na linku 158," potvrdzuje M. Korch. Dodáva, že kamerový systém a výsledky snímania pri vlámaniach nie sú len jediným dôkazom.
Ale prečo ich stále nie je dosť a krádeže trvajú? "My môžeme zistiť páchateľa, z pohľadu vyšetrovateľa môže byť obvinený, lebo je dosť dôkazov a aj prokurátor sa s tým môže stotožniť. Ale súd sa s tým stotožniť nemusí a to už polícia ovplyvniť nemôže, pretože vstupovať do nezávislosti súdu je neprípustné".
Majitelia reštaurácií navrhovali aj častejšie hliadkovanie policajtov na miestach, ktoré sú známe krádežami a ich frekvenciou. "Pri súčasnom počte policajtov, finančnej situácii a množstve techniky nevieme postaviť na každý pol kilometer policajta," hovorí M. Korch a potvrdzuje aj ďalšiu skutočnosť, že ani na bilboardy popri cestách peniaze nie sú a potrebovalo by to štedrého sponzora. Nuž, vyzerá to tak, že aj v modernej technike majú autičkári navrch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer