čerpadla. Firma zažalovala štát, ten súd prehral a vyplatil jej takmer 120 miliónové odškodné. Peniaze teraz žiada od mesta, ktoré v pozícii štátneho orgánu rozhodlo o zastavení stavby.
Firma kvôli tomu údajne prišla o investora, ktorý jej vypovedal investičnú zmluvu. V nej sa zaviazal poskytnúť 20 miliónov korún. Firma sa odvolala a o päť mesiacov odbor životného prostredia okresného úradu napadnuté rozhodnutie samosprávy ako nezákonné zrušil.
Stavebné povolenie na benzínku bolo vydané ešte v roku 1996. Napriek tak dlhej dobe sa na stavbe nestavalo. Okrem navozenia štrku na stavebnú parcelu, ktorý je tam dodnes. Spoločnosť Eurotank sa však obrátila na súd. Žaloba skončila na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja. Okresný súd v Rožňave v dvoch samostatných konaniach priznal firme odškodnenie za zmarenú investíciu, ušlé zisky a za straty na úrokoch z omeškania. Ministerstvo sa vzdalo odvolania, peniaze vyplatilo a teraz ich chce späť od samosprávy. Tá sa o celej kauze oficiálne dozvedela až pred mesiacom. "Keďže sú to prostriedky všetkých daňových poplatníkov a súd rozhodol, že pochybilo mesto, tak ich podľa zákona musíme vymáhať," reagoval na situáciu hovorca ministerstva hospodárstva Miroslav Bátovský. Zatiaľ chce ministerstvo od mesta 31 miliónov korún, na preplatenie zvyšnej časti odškodného má čas do konca roka.
"Stavba bola zastavená, pretože stavebník porušoval zákon," konštatuje sa v spornom rozhodnutí mesta, ktoré celú kauzu spustilo. Hlinou a štrkom, ktorý tam navážal, zasypal napríklad odvodňovacie priekopy. "Materiál po dažďoch vyplavovalo i na cestu prvej triedy a zavážal ním aj okolité pozemky. Ich majitelia sa prišli na mestský úrad sťažovať a mesto muselo jednoducho konať," spomínajú si na inkriminované udalosti pracovníci samosprávy. Mesto, ktoré to malo všetko zaviniť, ale nebolo účastníkom sporu. Súd prijal navrhovanú výšku odškodného, ktorá vychádzala z prepočítaného mesačného zisku 1,6 milióna korún. Prijal taktiež 16,5 percentnú mieru úročenia omeškaných prostriedkov a nepreukázal, že by bola investícia fiktívna, nakoľko investor mal garantované peniaze na účte. Firma Eurotank pôvodne žiadala takmer 300 miliónov a ďalších skoro 100 miliónov na úrokoch. Na súde však pristúpila na návrh právneho zástupcu ministerstva, ktorého výsledkom je nižšia, ale tiež deväťciferná suma. Obe strany sa dohodli, že sa vzdávajú odvolania.
Ministerstvo tvrdí, že sa neodvolalo v snahe zabrániť ešte väčším škodám a vyplatenie peňazí vníma ako investičný stimul poškodenej firme. "Poskytnutie investičných prostriedkov zo strany Slovenskej republiky malo ten ekonomický následok, že spoločnosť Eurotank získala investičné prostriedky na rozbehnutie podnikateľskej činnosti ... aby mohla naďalej ( do budúcnosti) podnikať tak, ako by k poškodeniu nedošlo", uvádza v závere žaloby na mesto.
(zub)
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer