riaditeľka Margita Petrová, tak skoro zrejme nedôjde. Pre náš denník to potvrdil Igor Kňazovický, poverený vedením mediálneho a informačného odboru Ústredia práce. Ústredie síce prepúšťať chce, no nie tak, ako to bolo pred časom avizované.
Dvadsaťpercentné zoštíhlenie pracovných miest na úradoch, ktoré sa týka aj ÚPSVaR v Revúcej, má v súčasnosti nahradiť personálny audit. Ten vykoná zatiaľ neznáma firma. Sama si tiež určí priority, na základe ktorých budú úradníkov posudzovať i dobu, do kedy sa rozhodne koľko ľudí a z akých pozícií opustí svoje miesto.
"Zatiaľ sa neprepúšťa," potvrdila riaditeľka ÚPSVaR Margita Petrová. "K 1. marcu má dôjsť na každom úrade práce k zmene organizačnej štruktúry, no tá nesúvisí s prepúšťaním. O tom rozhodne personálny audit," dodala riaditeľka. "Pre náš úrad platí to isté, čo pre Rožňavu. Zatiaľ ale netreba ľudí stresovať," uviedla riaditeľka revúckeho ÚPSVaR Viera Hanesovská.
Ktorá firma sa bude auditom zaoberať, zatiaľ nie je jasné. "Ústredie vypísalo v zmysle zákona výberové konanie. Prihlásili sa doň tri firmy, zatiaľ nebola vybratá ani jedna. Našou jedinou podmienkou bola cena za túto službu," uviedol I. Kňazovický, no sumu za audit nezverejnil. Audítorská firma si bude musieť sama vymyslieť, a ústrediu predostrieť metodiku, podľa ktorej bude zamestnancov posudzovať, a sledovať ich pracovnú činnosť. "Zadali sme len cieľ. Tým je potreba a efektivita jednotlivých pozícií na úradoch," objasnil Kňazovický. Limit, teda avízovaných dvadsať percent prepustených, o ktorých hovorí uznesenie vlády, zrejme dnes už nie je striktne daný. " Pri niektorých pozíciách môže dôjsť aj k miernemu posilneniu. Samozrejme, malo by sa postupovať podľa uznesenia vlády, ktoré hovorilo o dvadsať percentnom znižovaní pracovných miest. Či áno, alebo nie, bude záležať od samotného auditu," povedal Kňazovický. Na otázku, ako budú vyzerať úrady práce po zmene organizačnej štruktúry, ktoré v úvode spomínala riaditeľka Petrová, však I. Kňazovický nateraz nevedel odpovedať. "Existuje niekoľko variantov, neviem, pre ktorú z nich sa ústredie rozhodne".
Do 31. marca majú firmy, prihlásené do konkurzu na audit úradov, predložiť koncepciu, z ktorej má byť jasný aj termín konečného rozhodnutia o znižovaní, či zvyšovaní stavov v radoch zamestnancov úradov. "Podľa toho, akým systémom bude vybraná firma preverovať zamestnancov, sa určí aj doba, do kedy tak majú urobiť. Ak budú činnosť úradníkov sledovať napríklad pol roka, po uplynutí tejto doby sa rozhodne ktoré posty sa zrušia a ktoré navýšia," dodal Kňazovický.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer