veterinárnym a potravinovým správam (RVaPS). Zároveň musia odoberať vzorky z mäsa a doručovať ich do sídla RvaPS. Odtiaľ ich veterinári doručujú do laboratórií na zisťovanie prítomnosti svalovca. Hoci spočiatku chovatelia frflali a krútili hlavami nad podľa nich zbytočnými opatreniami, dnes je situácia iná.
"Musím vyjadriť spokojnosť s prístupom chovateľov. Od začiatku februára sme mali okolo 30 nahlásených zabíjačiek v okrese a chovatelia bez problémov aj doručili vzorky do sídla v Rožňave. Každé jedno vyšetrenie na svalovca dopadlo negatívne," hovorí riaditeľ RvaPS v Rožňave Ladislav Kerpán.
Pri vysvetľovaní presného miesta, z ktorého majú mäsiari pri zabíjačke odoberať vzorky mäsa, sa vyskytli aj humorné situácie.
Ako napríklad v prípade jednej zakáľačky, pred ktorou sa muž pýtal, odkiaľže to má vzorku vyrezať. Keďže väčšina volajúcich mala problém s krátkym vysvetlením, že z diafragmy, podrobne mu vysvetlil, že je to pri bránici a podobne. "A keď som mu to miesto na ošípanej opísal, tak povedal, že 'z diafragmy?'. Tak to viem, kde je, veď som poľovník," smeje sa aj šéf veterinárov.
Takže sa nepotvrdili ani obavy z toho, že ľudia nebudú vedieť, odkiaľ sa vzorka má odoberať. Menšie nedorozumie vzniklo na jednom obecnom úrade, kde si starosta myslel, že keďže obdržal písomné pokyny od RvaPS, tak že jeho povinnosťou je aj uskladňovať odobraté vzorky mäsa na obecnom úrade. "Žiadnemu starostovi nič neukladá za povinnosť uskladňovať na úrade vzorky. My sme zaslali len prípisy a starostovia to mali vyhlásiť v obci. Niektorí to možno zle pochopili, ale aj to sa vysvetlilo," dodáva L. Kerpán.
Náklady na vyšetrenia každej vzorky hradí štát. Výsledky sú známe do 24 hodín.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer