ich na to aj doplnkové informačné značky, na ktorých budú vyobrazené žaby. Dôvodom ich osadenia je čas párenia žiab, ktoré teraz migrujú zo zimovísk smerom k močariskám na liahniská.
Práve cesty sú pre žaby bariérou, ročne ich pod kolesami áut zahynú desiatky. Vo Vlachove aj v Hrhove ochranári, obyvatelia obcí a dobrovoľní ochrancovia prírody včera naťahovali vedľa ciest aj igelitové zábrany. Tie by mali zabrániť, aby obojživelníky vyšli na cesty.
Vo Vlachove bude nasledujúcich asi desať dní hliadkovať poverený človek len kvôli tomu, aby žaby pri zábranách zbieral do vedier a prenášal ich na druhú stranu cesty do močariska, kde žaby nakladú vajíčka.
V Hrhove migrujú na jednej strane cesty z mokrade na druhú stranu k Hrhovským rybníkom cez priepust. V oboch lokalitách ide o chránených skokanov hnedých, ktorých spoločenská hodnota je 3-tisíc korún. Len vo Vlachove ich vlani narátali okolo dvoch tisíc kusov.
"Cesta je pre nich bariérou a preto musíme osadzovať zábrany. Spolupracujeme pri tom s oboma obcami. Vo Vlachove sme pred niekoľkými rokmi urobili aj dve umelé močariská ešte pred hlavnou cestou, aby cez ňu nemuseli prechádzať. Beztak niekoľko z nich prejde, ale z počtu nakladených vajíčok v umelých močariskách vidíme, že sa ich postavenie oplatilo. Samozrejme, najúčinnejšie by bolo, keby sme na tak významných miestach výskytu skokana hnedého mali cesty s podchodmi," hovorí Ján Kilík, poverený riadením Správy Národného parku Slovenský kras.
Ochranári vyzývajú verejnosť, aby si dopravné značky upozorňujúce na možný pohyb žiab na ceste všímali, znížili rýchlosť a nepodieľali sa na úmrtnosti týchto chránených obojživelníkov.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer