Vyhlásili ho hasiči z Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru (ORHaZZ) v Revúcej. Dôvodom je fakt, že v posledných dňoch zaevidovali prudký nárast požiarov suchej trávy v dôsledku jej vypaľovania. Situácia je už tak neúnosná, že hasičom neostáva iné, než v zmysle zákona o ochrane pred požiarmi v čase zvýšeného nebezpečenstva hliadkovať a vyrubovať mastné pokuty. Občan môže prísť až o 10-tisíc korún.
"Od začiatku tohto roka sme zasahovali pri 36 požiaroch. Z toho v 16 bolo príčinou vypaľovanie trávy a suchých porastov. Škody predstavovali 28-tisíc korún, uchránili sme majetok v hodnote 5,7 milióna. Okrem týchto požiarov však zasahovali aj obecné hasičské zbory, dobrovoľní hasiči a občania na území okresu pri ďalších 30 prípadoch! Zase horela suchá tráva a porasty," vyratúva vedúci oddelenia požiarnej prevencie ORHaZZ v Revúcej Štefan Nikolovič.
V okrese Rožňava hasiči čas zvýšeného nebezpečenstva zatiaľ nevyhlasujú, lebo na území okresu je takzvaný index nebezpečenstva vzniku požiarov momentálne na stupni jeden, teda na nízkom stupni. Ale problémy s vypaľovaním sú aj tu podobné, ako v susednom okrese. "V utorok sme mali deväť výjazdov k vypaľovaniu trávy, deň predtým päť. Takže pravidelne hliadkujeme a musím skonštatovať, že tohto roku sa nám darí aj pri odhaľovaní páchateľov. Pravidelne chodíme po rôznych miestach okresu a vyrubujeme blokové pokuty. Najviac sa vypaľuje v južnej časti okresu," povedal riaditeľ ORHaZZ v Rožňave Ján Egri včera krátko predtým, než sa hasiči znovu vybrali na obhliadku.
Ľudia sa často vyhovárajú na to, že vypaľovať treba, aby rastliny lepšie rástli. Je však na počudovanie, prečo to robia plošne napríklad na Silickej planine v Národnom parku Slovenský kras, kde nič nepestujú. "To je asi národný šport, to vypaľovanie," netají rozhorčenie J. Egri. "To, čo sme odhalili, je len vrchol ľadovca, lebo ľudia volajú hasičov už len vtedy, keď sa zľaknú, vypaľovanie sa im vymkne z rúk a oheň sa blíži k lesu, alebo k budovám".
Keďže je v okrese Revúca vyhlásený čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov, vlastníci, užívatelia a správcovia lesných pozemkov sa musia riadiť zákonom o ochrane pred požiarmi. Aj občania miest a obcí budú upozornení na dodržiavanie zákonných povinností, plynúcich zo zákona a hlavne na "zákaz akéhokoľvek vypaľovania porastov, bylín, kríkov a stromov".
Záhradkári, ktorým ešte záleží na ochrane majetku, prírody a zdravia, sa však pýtajú, čo robiť, keď si plánujú jarné upratovanie a potrebujú odstrániť nepotrebné suché lístie, či postrihané kríky. "Ak je nevyhnutné okolie vyčistiť a suché porasty odstrániť, je možné ich pohrabať na kopu a spáliť na bezpečnom mieste. Ale za bezveterného počasia a v prítomnosti dospelých osôb vybavených vhodným náradím. Zakázané je však zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu. Takisto sa nesmie fajčiť a používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, teda aj na území lesa," vysvetľuje Š. Nikolovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer