informácie o prezradených otázkach, pedagógovia veria, že "ich deti" sa k zadaniam nedostali. To, že sa žiaci medzi sebou bavili ešte v predvečer Monitoru na internetových diskusných fórach, a vyzývali diskutujúcich o zaslanie otázok zo slovenčiny a matematiky, považujú skôr za spôsob, ako sa predvádzať. Školy však samé pred časom obdržali varovanie, aby na telefonický pokyn istého muža neotvárali obálky s otázkami.
"Keď som chatovala, ponúkalo v diskusii jedno dievča otázky z monitoru zo slovenčiny. Chcela za ne dobiť kredit na telefón. Ja som ich nepotrebovala, poslala som nick (internetová prezývka - pozn. redakcie) kamošovi, ktorý je deviatak," povedala nám žiačka ôsmeho ročníka.
Pedagógovia si však o posielaní zadaní monitoru myslia svoje. "Podľa toho, ako sa deti nad otázkami trápili, sa mi vôbec nezdalo, že by ich zadania vedeli dopredu. V škole sme nezaznamenali ani šuškandu na túto tému," povedala riaditeľka Základnej školy na ulici Komenského v Rožňave Gabriela Molnárová. Podľa jej slov dostali z Krajského školského úradu e-mail, v ktorom stálo, aby škola nereagovala na telefonickú výzvu muža, ktorý sa predstavuje, že je z ministerstva. Muž mal školu vyzvať, aby otvorila krabicu s otázkami a vyňala z nej nejaký chybný dokument.
"Tento e-mail sme dostali zo Štátneho pedagogického ústavu a na ich požiadanie sme ho rozposlali školám. Na západnom Slovensku zaznamenali spomínaný telefonát, no v Košickom kraji sa nič podobné neudialo," informovala vedúca oddelenia odborných a metodických činností Krajského školského úradu v Košiciach Anna Racková.
Monitor vo všeobecnosti považujú pedagógovia i rodičia žiakov za zbytočné zaťažovanie. V krátkom časovom slede, keď musia absolvovať Monitor 9, ich čakajú aj prijímacie skúšky na stredné školy. "Podľa môjho názoru je to zbytočné a pre deti stresujúce. Kritériá na prijímacie skúšky sa aj tak nezmenili. Ak musia žiaci absolvovať monitor, nech nie sú prijímačky, alebo naopak," myslí si zástupkyňa riaditeľa Základnej školy na Jilemnického ulici v Revúcej Jaroslava Koňuchová. "Okrem toho, chytáky, ktoré mali deti na slovenskom jazyku, sú podľa mňa neférové. Testujeme ich predsa preto, aby sme vedeli, čo vedia. Nie preto, aby sme zistili, či dokážu nájsť chyták, keď sú v strese," myslí si J. Koňuchová.
V prípade prijímačiek na stredné školy jej dáva A. Racková za pravdu. "Školy musia podľa vyhlášky 145 o prijímaní žiakov na stredné školy zohľadňovať výsledok monitoru. Ak to tak nie je, nech nám to dajú rodičia či pedagógovia vedieť, my sa s nimi porátame. Pravdou však je, že platiť by mal buď monitor, alebo prijímacie skúšky. Dúfajme, že to porieši novela školského zákona," dodala A. Racková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer