Ministerstvo vnútra SR spolu s Policajným zborom a jeho cieľom je zvýšiť viditeľnosť najrizikovejších skupín účastníkov cestnej premávky. Sú nimi deti a starí ľudia, chodci a cyklisti. Rožňavskí policajti začali s roznášaním krikľavých zelenožltých prúžkov, ktoré sa môžu upevniť na odev, a takisto samolepiek v školách.
"Okresné riaditeľstvo Policajného zboru (OR PZ) v Rožňave dostalo 1500 kusov reflexných pásov a k nim aj samolepky. Ale už teraz vidieť, že ich bude málo. Okrem tých, ktoré roznášame priamo z OR PZ, sme 1000 kusov dali aj na jednotlivé obvodné oddelenia a odtiaľ ich takisto rozdávajú naši kolegovia. Tí to spájajú v školách s dopravnou výchovou, takže význam projektu je dvojnásobný," hovorí Peter Lenkey, policajt zodpovedný za prevenciu kriminality na území okresu.
Na rad postupne prídu aj starší ľudia, či domovy sociálnych služieb. Pásky, ktoré vďaka ohybným kovovým častiam vo vnútri možno ohýbať a pripevňovať napríklad na rameno, zaujali hlavne deti. Zábavné je pre ne už len pripevňovanie pásky, ktorú jedným ťahom „zaklapnú" na svoje rameno. "Páči sa im to, je to pre ne niečo nové. Keď ich budú nosiť, bude to mať veľký význam. Vodiči ich budú vidieť či už v podvečer, alebo včas ráno. Je jedno, či budú nosiť reflexné pásy, alebo samolepky. Tie sa dajú nalepiť na bicykle, kolieskové korčule, tašky, opätky a aj na invalidné vozíky. Preto sa zameriame aj na telesne postihnutých ľudí, aby nemuseli byť obmedzovaní len preto, že nie sú dostatočne viditeľní".
V Základnej škole v Rejdovej už žiaci druhého stupňa zopár pások dostali a v najbližších dňoch pribudnú ďalšie aj tým najmladším. "Bude to mať veľký význam, pretože tie deti, ktoré dochádzajú z Vyšnej Slanej, čakajú na autobus a hoci nie je zastávka ďaleko od školy, predsa len musia prejsť cez hlavnú cestu. A chodia tu autá, aj poľnohospodárske stroje," hovorí riaditeľka školy Žofia Valentíková. "Budeme dozerať, aby ich nosili, ale predpokladám, že to isté urobia aj rodičia. Veď predsa každému záleží na bezpečnosti detí," dodala.
Otázky o bezpečnosti a dobrej viditeľnosti na cestách nie sú ani zďaleka zbytočné. "Vlani boli účastníkmi dopravných nehôd 28 chodci, z toho dvaja zomreli, traja sa ťažko a trinásti ľahko zranili. Najviac nehôd s ich účasťou bolo medzi 13. a 21. hodinou, teda aj v čase tmy. Cyklisti boli vlani účastníkmi nehôd v 20 prípadoch. Našťatie, ani jeden nezomrel, ale traja sa ťažko a pätnásti ľahko zranili. Aj tu platilo, že najviac ohrození boli nielen za bieleho dňa, ale aj v podvečerných hodinách. Verím, že projekt Vidieť a byť videný je vhodnou formou prevencie, aby sa také nehody nestávali," dodal P. Lenkey.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer