Napriek tomu, že už o vlaňajšej jeseni sa hovorilo ako o termíne začatia výroby, zatiaľ sa tak nestalo. Na pozemkoch, ktoré mesto predalo investorovi za 10 miliónov korún, stoja hangáre, garáže, haly. Tie sa budú postupne prerábať. Euro Energy zatiaľ zamestnala okolo dvadsať ľudí, najmä strážnikov, údržbárov a administratívne pracovníčky. Ďalších ľudí zamestná až vtedy, keď spustí prevádzku - spracovanie kremíka. No kedy to bude, zatiaľ nevedno.
"S určitosťou môžem povedať, že to bude tento rok," uisťuje asistentka konateľa firmy Irina Ostapčuková. "Momentálne sme v rozvojovom štádiu. Kedy to spustíme, sami nevieme. Čakáme na papiere z Ruska. Ide o projekty, bez ktorých nezačneme. Či to bude o mesiac, alebo až v lete, neviem. Ale tento rok určite."
Na prácu netrpezlivo čakajú aj nezamestnaní zo širokého okolia. Za všetko hovorí počet žiadostí, ktoré firme doručili. "Prišlo nám už okolo tisíc žiadostí o pracovné pozície. Z Jelšavy, Revúcej, Rožňavy, ale aj z Tornale, Brezna, Hucína a Lubeníka. O prácu žiadajú ľudia so základnou školou, ale aj stredoškoláci a vysokoškoláci. Sú takí, ktorí zoberú akúkoľvek prácu a sú aj takí, ktorí majú svoju prax už vyšpecifikovanú".
Euro Energy už dokonca robí prvé predbežné výberové konania. Záujemcov o prácu vopred upozorňujú, že ide o predbežný pohovor, beztak sa však nájdu takí, ktorí idú na výber v domnienke, že je to na konkrétnu pozíciu. "Ešte nemôžeme robiť výbery na konkrétnu prácu a keďže nechceme balamutiť ľudí, upozorňujeme ich, že je to len predbežné. Vyplňujú dotazníky, zaujímame sa o to, aké školy majú vyštudované, akú majú prax, vedomosti, znalosti práce s počítačom či jazykové vedomosti," dodáva I. Ostapčuková.
Spoločnosť bude mať pravdepodobne ťažkosti pri hľadaní ľudí, ovládajúcich technológiu spracovania kremíka vysokoekologickou formou. I. Ostapčuková v tom nevidí problém, pretože ako hovorí, firma si ich zaškolí.
Aj na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny sa nezamestnaní informujú o miestach v Jelšave. "Sú tam sklzy, nie je to tak rýchle, ako by sme si všetci želali. Ale akákoľvek investícia, ktorá zvýši ponuku miest v okrese, je vítaná a potrebná," hovorí riaditeľka úradu Viera Hanesovská.
Miera nezamestnanosti v Revúckom okrese sa dlhodobo pohybuje nad 26 percent. Firma plánuje postupne zamestnať okolo 300 ľudí. O tom, že zámer rusko-japonskej firmy investovať do Jelšavy 10 miliárd korún naberá na obrátkach, je stále reálnejší, hovorí aj primátor mesta Milan Kolesár. "Práve včera som dostal do rúk od konateľa spoločnosti podrobný podnikateľský zámer, ktorý potrebujeme na zmenu územného plánu, keďže doteraz tam žiadny závod nebol. V blízkej budúcnosti sa sem chystajú aj ruskí experti, takže sa dokončujú pre nich aj byty, ktoré sme im predali. Z môjho pohľadu je investícia reálna".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer