na ochranu sokola rároha, ktorý sa sysľami živí.
"Dnes sme ich kontrolovali, zabývavajú sa celkom dobre. Do Muráňa sme priniesli 47 samcov a 38 samíc. Vypúšťali sme ich do neobývaných dier z transportných bední, v ktorých malo každé zviera vlastnú komôrku a pravidelný prísun potravy, vody, jabĺčok, obilia a zelenej trávy. Odchytávali sme ich štyri dni a prevoz trval tri hodiny," povedal koordinátor projektu Ervín Hapl.
Sysle si môžu obzerať aj turisti, ochranári proti tomu vôbec nič nemajú. Práve naopak, v obci Muráň, pred vstupom na náučný chodník, dokonca umiestnili informačnú tabuľu o projekte. Sysle sa turistami nenechajú vyrušovať, dokonca aj oni si ľudí radi obzerajú. "Je to zviera zvyknuté na prítomnosť ľudí, veď na košickom letisku boli priamo pod riadiacou vežou. Keď zbadajú človeka, maximálne sa postavia na zadné a zapískajú. My ich takto pozorujeme zo vzdialenosti 30, 40 metrov ďalekohľadom".
V minulosti sa ochranári borili aj so snahou odchytávať sysle nepovolanými ľuďmi, ale aj poľovníkmi. "Kedysi ich odchytávali Rómovia a jedli ich. Keď si zoberiete, že syseľ žije 3 až 5 rokov a živí sa trávou, je to niečo podobné, ako králik," vysvetľuje E. Hapl. "Ale syseľ je zákonom chránené zviera. Takže nelegálny lov sa trestá niekoľkotisícovou pokutou".
Turisti si milé zvieratká, ktoré sú v rámci potravinového reťazca potravou pre dravcov, môžu obzerať a dokonca môžu aj vidieť kolíky, ktorými sú označené diery, do ktorých sysle uložili. Treba len odbočiť z náučného chodníka vedúceho k Muránskemu hradu a riadiť sa informačnou tabuľou v obci. Kolíky po okrajoch lokality, kde sa sysle udomácňujú, sú označené červenou stužkou. Pri troche šťastia ich turisti uvidia aj naživo. "Oni si medzi dierami vytvárajú aj chodníčky, lebo sa navzájom navštevujú," hovorí E. Hapl.
Momentálne je v lokalite 200 sysľov, no sokol spotrebuje za jednu dobu hniezdenia až sto kusov. Ochranári preto plánujú vytvoriť kolóniu s niekoľkými tisíckami sysľov tak, aby boli schopné sa sami rozmnožovať a aby nebol potrebný zásah človeka. "Sledujeme ich pravidelne a v júni, keď už budú mláďatá, zistíme, aká úspešná bola reprodukcia".
Projekt organizuje Ochrana dravcov na Slovensku v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR. Bude pokračovať ešte niekoľkými etapami, odchytený počet sysľov teda nie je konečný.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer