niekoľko, no ľudia najčastejšie využívajú tlačivo, prostredníctvom ktorého zamestnávateľ uchádzačovi potvrdí, že si uňho hľadal prácu. Za tri roky tak zamestnávatelia v Rožňavskom okrese opečiatkovali desaťtisíce papierikov tisícom nezamestnaných ľudí.
V súčasnosti je v okrese nezamestnaných asi sedemtisíc obyvateľov, ktorí sa priemerne dvakrát mesačne musia preukázať, že si zamestnanie hľadajú. Ak každý z nich čo len raz využije spomínané potvrdenie, je jasné, že sa dvere u zamestnávateľov nezatvoria. Úrady práce však nevedia, či sa niekomu podarilo takýmto spôsobom aj zamestnať. Tento ukazovateľ sa totiž nevyhodnocuje. A tak aj po niekoľkých rokoch ostáva zámer bývalého vedenia ministerstva práce nejasný a bez odpovede, či je takéto obťažovanie zamestnávateľov vôbec potrebné. Nehovoriac o tom, že získať potrebnú pečiatku nebol nikdy problém.
"Niekedy ma odmietli s tým, že dnes už dali potvrdenie trom ľuďom. Vždy sa však našiel niekto, kto mi lístok opečiatkoval," povedal 28-ročný Peter Molnár z Rožňavy.
Zamestnávatelia nepopierajú, že ich pečiatkovanie obťažuje, no pomaly si naň zvykli. "Keď sa to začalo, mal som pocit, že kadejaké živly potrebovali otlačok mojej pečiatky na to, aby ju zneužili. Nikto neprišiel s tým, že si hľadá prácu. Chcel len, aby som mu potvrdil to, že ho nepotrebujem," uviedol podnikateľ prevádzkujúci veľkosklad potravín. Podnikateľka Mária B. potvrdzuje jeho slová: "Priateľovi som pečiatkovala tie papieriky pravidelne. Nikdy mu nik nevyčítal, že sú rovnaké."
O tom, že nezamestnaní uchádzači o prácu nosia opakovane potvrdenia od tých istých zamestnávateľov, úradníci vedia.
"Žiaľ, nevieme ovplyvniť, čomu dajú nezamestnaní prednosť. Zákon im káže preukázať sa, že si sami hľadajú zamestnanie. Že potvrdenie od zamestnávateľa kladú na prvé miesto, je ich vlastné rozhodnutie," uviedla vedúca oddelenia služieb zamestnávateľom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave Andrea Rudnayová.
Zdôrazňuje, že je to zákon, ktorý musia rešpektovať tak, ako je postavený. "Nezamestnaným opakovane prízvukujeme, že majú aj iné možnosti. Platí tu napríklad potvrdenie o tom, že si robia rekvalifikáciu, poslali si žiadosť o prijatie do zamestnania, účasť na burze a iné," povedala.
Jediné, čo teda môže ukončiť éru pečiatok, je príslušná zmena zákona. To však byť môže byť problém. Niektorým regiónom vyhovuje súčasné znenie zákona, kým pre iné by bol lepší nový, ktorý by pečiatky zrušil. Podľa praktických skúseností z úradov práce totiž v oblastiach s vysokou nezamestnanosťou je získavanie pečiatok čírou formalitou míňajúcou sa účelu zvýšiť zamestnanosť, kým v mestách s nízkou mierou nezamestnanosti a teda vysokým dopytom po pracovnej sile je táto prax často aj prínosom, keď zamestnávatelia namiesto pečiatky ponúkajú rovno pracovnú príležitosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer