Štítnik.
"Išiel som na autobus do práce. Keď som prechádzal okolo železničných koľají, videl som pri krajnom dome asi trojmetrovú reťaz, ale pes na nej nebol. Odrazu na mňa niečo veľké, biele, vyskočilo a zahryzlo sa mi rovno do pravej ruky, do lakťa. Neskôr som zistil, že to bol stredoázijský ovčiak. Ja som sa oháňal, tak sa nakoniec pustil. Celé to trvalo možno 10 sekúnd. Utekal som ku vodárom na blízky dispečing, prišla pre mňa sanitka a keď ma priviezli do nemocnice, uvidel som tam sedieť ďalšieho asi 20-ročného muža, ktorého ten istý pes pohrýzol pár minút predo mnou," hovorí šokovaný 50-ročný Karol. Skončil so štyrmi stehami pri lakti.
V čase zápasu so psom sa mu snažil pomôcť aj vodič auta, ktoré práve prechádzalo okolo. Narazilo do psa bokom, aby ho od človeka odohnalo. "Ani som necítil bolesť, lebo keď je človek v šoku, tak to tak nevníma". Teraz len tŕpne, aby vyšetrenie psa na besnotu veterinárom nedopadlo zle. "Hrozí mi, že keď bude výsledok pozitívny, pôjdem na dva týždne do nemocnice na pozorovanie. Len preto, lebo si niekto nechá agresívneho psa voľne pobehovať," dodáva.
Karola okrem ošetrenia a zašitia rany zaočkovali aj proti tetanu. Pes vraj nebol proti besnote dva roky očkovaný.
Mestskí policajti prišli na miesto, kde oboch mužov pohrýzol pes, a našli jeho majiteľov. "Hliadka bola za veterinárom, ktorý besnotu neidentifikoval. Policajti majiteľom uložili blokovú pokutu tisíc korún za to, že nerešpektovali zákon o podmienkach držania psov. Nebol prihlásený do evidencie a nezabránili, aby nezaútočil na človeka," vysvetlil Ernest Schuller, poverený vedením Mestskej polície v Rožňave.
Pokuta - to je všetko, čo môžu mestskí policajti s agresívnymi psami urobiť. "Zákon sa zmenil a my už nemôžeme robiť ani plánovaný odchyt. Predchádzajúci zákon nám totiž dovoľoval túlavého psa utratiť. Teraz by sme ho mohli odchytiť, ale to by mesto muselo mať svoj útulok, kam by sme psa mohli odniesť. Ale mesto útulok nemá," hovorí E. Schuller.
Policajti podľa neho môžu psov rovno odstreliť len v prípadoch krajnej núdze alebo nutnej obrany. To by však pes musel útočiť na človeka priamo pred očami policajta. Po skončení útoku totiž odstrel už nie je povolený.
V prípade dvoch pohryzených mužov policajti majiteľov vypátrali a uložili aj pokutu. Ale čo by policajti urobili s útočiacim psom, ak by majiteľa nenašli? "Nič. Zákon nám viac nepovoľuje," dodal E. Schuller.
Majiteľ môže byť trestne stíhaný
Rožňava - Riaditeľ OR PZ v Rožňave Štefan Maďar hovorí, že v prípadoch, ako je tento, by malo v prvom rade zasiahnuť mesto všeobecne záväzným nariadením alebo príkazom tak, aby bol chránený predovšetkým občan. Ak je ohrozený život občana, zasahujú aj štátni policajti.
"Ak občan oznámi štátnym policajtom, že sa niečo také stalo a že jeho život je ohrozený, môžeme psa odstreliť, aj keď je už po útoku. Samozrejme, záleží od toho, ako sa správa majiteľ psa, aj zviera samotné. Ale ak by došlo k ublíženiu na zdraví, napríklad by pes prehrýzol alebo zlomil človeku ruku, majiteľa psa môžeme stíhať za nedbanlivosť," hovorí riaditeľ OR PZ.
Aj útokom postihnutý občan môže podať trestné oznámenie. Policajti potom zisťujú, či ide o trestný čin alebo o priestupok a podľa toho potom ďalej postupujú.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer