ktorý vyvoláva ochorenie - kliešťovú meningoencefalitídu. Každý kliešť našťastie nie je nosičom vírusu kliešťovej encefalitídy. Choroba, ktorá vzniká po prisatí infikovaného kliešťa je vážna a nebezpečná. V mnohých prípadoch ale môže prebiehať skryto a často dochádza tiež k nezjavnej infekcii. Roky sa človek môže stretávať iba s kliešťami, ktoré nie sú infikované a vírus neprenášajú, ale raz sa môže stať, že človeka napadne infikovaný kliešť.
Človek by sa mal pred týmto ochorením chrániť. Najspoľahlivejší spôsob je očkovanie, kedy náš imunitný systém si vytvorí obranné látky, takzvané protilátky, ktoré bránia vírusom kliešťovej encefalitídy vyvolať u napadnutého človeka kliešťový zápal mozgu a mozgových blán. Bližšie o očkovaní vás môže oboznámiť váš zmluvný ošetrujúci lekár alebo epidemiológ na každom regionálnom úrade verejného zdravotníctva. Ďalšia prevencia pred napadnutím kliešťom je osobná ochrana, ktorá spočíva vo voľbe vhodného odevu pre pobyt v prírode a v prehliadke odevu a pokožky po návrate. Vhodné je aj používanie účinných repelentných prostriedkov.
V prípade prisatia kliešťa je dôležité jeho včasné a odborné odstránenie, pretože môžeme znížiť infekčnú dávku. Pre výskyt ochorenia je typická sezónnosť od apríla do konca októbra. Súvisí s biologickým cyklom aktivity kliešťov. Kliešte sa vyskytujú predovšetkým v tráve a nízkych porastoch, kde ich nevidíme a pri pohybe v nich prichytia sa na telo alebo odev. Ak sa nepodarí kliešťa vytiahnuť, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc.
MUDr. Alžbeta Donovalová, epidemiológ, RÚVZ v Rožňave
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer