zastaví na Námestí baníkov, každý, kto si potrebuje odskočiť, si to najprv namieri do turisticko-informačného centra s otázkou, kde sú toalety.
"Nuž, posielame ich do blízkej reštaurácie Tri ruže," povedala riaditeľka TIC Karin Kohuláková. Podľa jej slov sú verejné toalety "jediným vážnym biľagom na svedomí mesta", ktoré túto otázku rieši neúspešne už niekoľko rokov.
Na druhej strane, služby v oblasti stravovania a ubytovania už v Rožňave dávno dosahujú veľmi slušnú úroveň. Samozrejme, túto zásluhu treba pripísať na vrub miestnym podnikateľom. Tým mesto vyšlo predčasom v ústrety, keď stanovilo výšku platby za letnú terasu v hodnote jedna koruna za meter štvorcový na jeden deň. "Oproti iným mestám, kde je poplatok za terasy takmer likvidačný, je Rožňava na tom dobre. Nezaznamenali sme žiadne sťažnosti, či problémy," povedala Zuzana Mazanová z Mestského úradu (MÚ) v Rožňave.
Turisti sa teda majú kde najesť, napiť, ubytovať i posedieť. Problém však vzniká vtedy, keď potrebujú na toaletu. Kým sedia v reštauráciách, majú toalety k dispozícii. Problém nastáva, keď turista nie je zákazníkom reštaurácie. Nie všetky reštauračné zariadenia totiž vpustia na svoje toalety aj tých, ktorí u nich nekonzumujú. Dôvodom sú často bezdomovci, ktorí si z reštauračných toaliet urobili umyvárne.
"Pri daňovom úrade stojí unimobunka, ktorá má verejné toalety nahradiť. Tam by som však neposlala nikoho... Mesto má spracovaný projekt na riešenie toaliet, no všetko sa odvíja od peňazí. Myslím si, že tohto roku toalety nebudú, na prvom mieste je dokončenie rekonštrukcie námestia," povedala K. Kohuláková.
Podľa jej slov sú turisti väčšinou s návštevou mesta spokojní. "Občas sa vyskytnú požiadavky na doplnkové služby ako požičovňa byciklov, úschovňa batožiny, práčovňa. Žiadajú o ne prevažne cudzinci, naši sú zvyknutí, že ich hľadať nemajú," povedala K. Kohuláková.
Rožňave však chýba aj väčší počet ubytovacích kapacít v nižšej cenovej kategórii. "Ide najmä o väčšie skupiny, napríklad školy. O tie sa nevieme dostatočne postarať," dodala.
V Revúcej sa turisti síce najedia, i verejné toalety majú k dispozícii, no s ubytovaním je tam problém. "Kapacity, ktoré boli kedysi, sú už dnes nevyhovujúce. To, čo máme, je málo. Požiadavky turistov riešime nasmerovaním na rekreačné oblasti Hrádok, Predná Hora alebo Muráň. Kapacitne sú na tom dobre a vzdialenosť od mesta nie je veľká," uviedla prednostka MÚ v Revúcej Eva Kučeráková.
Mesto nemá priestory, ktoré by mohlo poprípade zrekonštruovať a ani sa touto myšlienkou v dohľadnom čase nebude zaoberať. "Dopyt po ubytovaní priamo v Revúcej nie je veľký a na okolí je ubytovania dostatok," povedala prednostka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer