Rozmnožili sa tam totiž havrany čierne. Historické budovy v centre síce neohrozujú, ale väčší problém predstavujú pre vzácne stromy, najmä pre staré platany. Z havranieho trusu môžu začať vysychať koruny stromov, kde si havrany stavajú hniezda.
"Vznikajú nám tu nové hniezdne kolónie, aj na miestach, kde nikdy predtým neboli. Havrany sa už dokonca naučili liezť aj do kontajnerov, alebo okolo nich a vyberajú komunálny odpad. Obyvatelia sa sťažujú, že trusom znečisťujú okenné rámy na bytovkách, steny blokov a obťažujú veľkým hlukom," hovorí vedúci odboru životného prostredia Mestského úradu v Rimavskej Sobote Ján Bozó.
Keďže havrany sú chránené, mesto sa obrátilo na ministerstvo životného prostredia so žiadosťou o udelenie výnimky zo zákona na reguláciu stavu havranov. "Predstavujeme si to tak, že mimo hniezdneho obdobia by sme hniezda z centra mesta zlikvidovali," vysvetlil J. Bozó.
Podľa hrubého odhadu radných je momentálne v meste okolo 300 párov havranov. Sú síce trvalou súčasťou koloritu mesta, ale v posledných piatich až desiatich rokoch sa rozmnožili na neúnosný počet. Hniezdia na námestí, v mestskom parku aj na cintoríne. Mesto sa rozhodlo s problémom popasovať a až odpoveď na žiadosť adresovanú ministerstvu ukáže, akým spôsobom.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer