okamžite zareagovala a hľadala možnosti, ako veľký areál využiť čo najefektívnejšie. Prvým krokom bol kontakt na rusko-japonskú firmu MPG Holding, ktorá by tam podľa plánov mala spracovávať kremík. Ďalším bol bezplatný prevod majetku štátu, časti areálu, do vlastníctva obce. Potom predaj pozemkov, na ktorých bude investor podnikať za 10 miliónov korún a napokon aj nápad zriadiť v ostatnej časti areálu mužskú väznicu. Nič z týchto plánov sa však doteraz reálne neuskutočnilo aj napriek rýchlemu postupovaniu samosprávy. Zahraničný investor síce už robí so záujemcami na nové pracovné miesta predbežné pohovory, ale stále hovorí, že sa na podnikanie ešte len pripravuje a pokračuje na projekčných prácach. Čo sa týka väznice, o dátume jej zriadenia sa spočiatku hovorilo ako o roku 2008, ale s najväčšiu pravdepodobnosťou sa tak nestane. V skutočnosti je situácia taká, že sa jednu polovicu areálu zahraničný investor chystá prerábať, najmä haly a hangáry. V druhej polovici, ktorá ostala v rukách štátu, objekty iba strážia.
"V databáze záujemcov o prácu máme do tisíc uchádzačov z okolia Jelšavy, Revúcej, aj zo vzdialenejších miest a predbežné výberové konania absolvovalo už okolo 900 z nich. Potrebujeme rôzne pracovné pozície obsadiť ľuďmi s rôznym vzdelaním. V tejto fáze však môžem povedať len toľko, že spolupracujeme s mestom na zmene územného plánu a pokračujeme na projekčných prácach. Všetko je totiž vec neustálych rokovaní, ktoré prebiehajú. Predpokladáme, že výroba by sa mala spustiť ešte v tomto roku," povedala za dcérsku firmu MPG Holding, Euro Energy, s. r. o., Irina Ostapčuková.
"Ja ten plán vidím ako reálny. Môžem potvrdiť, že stále rokujeme a čakáme na rôzne stanoviská úradov, preto sa to tak predlžuje," dodal primátor Jelšavy Milan Kolesár. Firma chce investovať do Jelšavy s viac než 26-percentnou nezamestnanosťou 10 miliárd korún.
Ľudia sa nádejali, že ďalšie pracovné miesta by mohli vzniknúť aj vo väznici. "Dostal som list z Generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže v takom zmysle, že nastali zmeny priorít vlády a do roku 2010 možno väznica ani nevznikne," vysvetľuje primátor Jelšavy.
"Zbor väzenskej a justičnej stráže prevzal uvedené objekty do operatívnej správy dňa 1. septembra 2006. Z hľadiska štátneho rozpočtu na roky 2008 - 2010 sa ráta výlučne len so začatím prípravných prác, ale len vtedy, keby rekonštrukcia bola zaradená do programu priorít vlády SR. V rokoch 2008 - 2010 možno rátať s tým, že by rekonštrukcia objektovej sústavy trvala asi 30 mesiacov," uviedla v odpovedi na otázky generálna riaditeľka Zboru väzenskej a justičnej stráže Mária Kreslová.
Dôvodom, prečo sa s rekonštrukciou nezačalo už v roku 2006, bol nedostatok pridelených finančných prostriedkov rozpisom štátneho rozpočtu. "Treba si uvedomiť, že rekonštrukcia si bude vyžadovať výdavky vo výške približne 500 miliónov až 550 miliónov korún pri vytvorení kapacity asi 750 uväznených osôb. Vybudoval by sa ústav na výkon trestu odňatia slobody pre mužov maximálne so stredným stupňom stráženia. Keď rekonštrukcia objektovej sústavy v Jelšave nebude zaradená medzi priority vlády SR, zbor bude hľadať podmienky v súlade so zákonom o správe majetku štátu a dočasne ponúkne využívanie objektov formou prenájmu. Zbor väzenskej a justičnej stráže ani Ministerstvo spravodlivosti SR doteraz nerozhodli o tom, že by išlo o prebytočný majetok štátu v správe Zboru väzenskej a justičnej stráže".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer