mestskej časti Behynce predali poslanci Mestského zastupiteľstva (MZ) za symbolickú korunu bratislavskému podnikateľovi Jánovi Fabrickému. Za okolité pozemky, ktorých hodnotu stanovilo MZ, dostane samospráva 2,3 milióna korún. Budova v barokovom štýle je viac ako dvadsať rokov neobývaná a jej jedno-šestinový vlastník, žijúci v Maďarsku, nemal o rekonštrukciu kaštieľa záujem. J. Fabrický má v pláne záchranu tejto budovy, ktorá by mala v prvom rade slúžiť ako historická kultúrno-reprezentačná pamiatka.
"Predávali sme ho dlho. Pán Fabrický, ktorý sa okrem iného zaoberá rekonštrukciou starých budov a kaštieľov, je pre nás záchranou. Do konca roku 2008 až 2009 bude stáť v Behynciach kaštieľ v pôvodnom stave. Tornala by na to nikdy nenašla v rozpočte peniaze. Zrekonštruuje sa za pomoci pamiatkárov z Rožňavy," vysvetlil primátor Tornale Ladislav Dubovský.
Susediace pozemky sa podľa neho majú využiť ako oddychová zóna pre turistov a populárne športovisko zahraničných turistov, golf. Podnikateľ z Bratislavy má s kaštieľom jasný zámer. Ten znie - zachovať pre budúce pokolenia kus histórie. "Z dokumentácie, ktorú chvalabohu majú vo výbornom stave pamiatkári z Rožňavy, sme sa dozvedeli ako má kaštieľ vyzerať. Barokovo klasicistický štýl a neskoršia secesia. Keď sa nám podarí dať kaštieľ do pôvodného stavu, bude stáť v Behynciach doslova klenot," uviedol podnikateľ. Následné ďalšie využitie zrenovovaného kaštieľa sa bude odvíjať od ekonomického vývoja regiónu. V prípade, že si to vyžiada napríklad cestovný ruch, upravia sa priestory kaštieľa na daný účel. "Zatiaľ je o tom predčasné hovoriť. Najprv musíme upratať tie niekoľkoročné nánosy špiny a komunálneho odpadu, ktoré zasypávajú celú budovu. Rovnaký stav je na okolitých pozemkoch. Problém je aj v múroch, ktoré sa pomaly rozpadávajú. Práce však nevidím na dlho. Len čo nám dajú pamiatkári súhlas, môžeme začať. Posledným dedičom kaštieľa, od ktorých sme kupovali jednošestinový podiel, sme prisľúbili, že ho dáme do poriadku. A sľuby sa majú plniť," hovorí J. Fabrický. Predpokladané náklady na rekonštrukčné práce v prvej fáze neprekročia podľa Fabrického 100 miliónov korún. Mesto svoj podiel v kaštieli predalo za jednu korunu. Akú sumu požadoval posledný dedič rodiny Szentiványiovej ktorý zároveň jednošestinovým vlastníkom, primátor ani podnikateľ neprezradili.
Mesto má vo vlastníctve ešte niekoľko ďalších nehnuteľností, ktoré svojim stavom ohrozujú životy ľudí. "Ak sa nájde záujemca, predáme. Nebudeme predsa investovať do niečoho, čo nám neprinesie buď pracovné miesta, alebo finančný zisk. Na druhej strane, vykupujeme parcely, pozemky a staré továrne, ktoré môžeme ponúknuť investorom, a z ktorých bude mať mesto v konečnom dôsledku buď spomínané pracovné miesta, alebo iný finančný osoh," povedal primátor Dubovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer