zorganizoval akciu pod názvom "Dusičnany v pitnej vode". Cieľom akcie bolo zmonitorovať výskyt dusičnanov v podzemných vodách, ktoré sa využívajú pre pitné účely formou domových studní, resp. pramenných záchytov, v územnej pôsobnosti závodu Povodia Slanej, t.j. v okresoch Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava a Poltár. Pred uvedením výsledkov monitoringu na výskyt dusičnanov je nutné poznamenať, že neznečistené podzemné a povrchové vody obsahujú len malé množstvo dusičnanov a to obyčajne len v jednotkách miligram (mg) na liter (l) vody.
Norma pre pitnú vodu pripúšťa maximálne 50 mg/l vody a pre kojencov maximálne 15 m/l vody. Väčšie množstvo dusičnanov vyvoláva u kojencov onemocnenie prejavujúce sa modrým zafarbením pokožky. V rámci akcie bol prevedený rozbor na 120 ks vzoriek vody, z toho 17 vzoriek , t.j. 14 percent vzoriek obsahovalo 15 mg/l dusičnanov, 35 percent, t.j. 42 vzoriek od 15 do 20 mg/l a 51 percent, t.j. 61 vzoriek vykazovalo obsah dusičnanov väčší ako 50 mg/l. Z uvedených výsledkov vyplýva, že až 51 percent vzoriek nie je vhodných pre pitné účely. Zdrojom znečistenia sú predovšetkým nečistené splaškové odpadové vody a neregulované aplikovanie prírodných a umelých hnojív na poľnohospodársky využívané pozemky.
Ing. Milan Škorňa, technicko-prevádzkový námestník závodu
Autor: Akú vodu pijeme?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer