deti, z dôvodu ich bezpečnosti. Podľa prísnych noriem by mali z ihrísk zmiznúť zariadenia, ktoré ohrozujú bezpečnosť detí, mali by byť z iných materiálov a v zozname je celý rad ďalších podmienok. Samosprávy v Gemeri zatiaľ netušia, ako ich splnia a či vôbec ostanú ihriská na svojich miestach.
V Rimavskej Sobote majú desiatky ihrísk, ale keby sa už teraz mali posudzovať podľa euronoriem, vyhovovalo by vari jedno. "To je celoštátny problém, nielen miest v Gemeri," hovorí riaditeľ Technických služieb mesta Rimavská Sobota Pavol Rábely. "Ďalším dôležitým faktom je, že ihriská nepomenúvame presne. Do zoznamu rátame všetky lokality, kde je čo i len jedno pieskovisko. Alebo máme pred blokom jednu preliezku a tiež ju počítame ako ihrisko. Ale to nie sú ihriská, to sú len plochy na hranie a relaxáciu. A takých je v meste spústa. V každom prípade sa budeme snažiť získať peniaze na to, aby sme komplexné ihriská vybudovali. Napríklad aj formou grantov. Máme na to ešte rok," dodal.
Aj v Revúcej považujú problém zastaraných a nevyhovujúcich ihrísk za aktuálny, ale splnenie euronoriem pokladajú za "ďalekú" tému. Zoznam kritérií na splnenie noriem totiž ešte nedostali. "V Revúcej máme okolo 15 ihrísk medzi bytovými domami. Snažíme sa o ne postarať aspoň tak, že vymieňame piesok v pieskoviskách, preliezky natierame farbami, no žiadne nové zariadenia do nich nedávame. Kým presne nevieme, aké by mali byť, aby spĺňali normy, tak je to predčasné. Naším zámerom je posúdiť, v akom stave ihriská máme, potom urobiť zoznam tých, ktoré by mohli ostať a napokon hľadať možnosti, odkiaľ vziať peniaze na ich vynovenie podľa nových smerníc. Tohto roku to však zrejme nebude," hovorí vedúci oddelenia výstavby Mestského úradu v Revúcej Miroslav Varga.
Mestám hrozí, že ak ich ihriská nebudú spĺňať euronormy, pravdepodobne ich budú musieť odstrániť. Najdôležitejšou otázkou pre samosprávy sú peniaze. Veď napríklad len jedna plastová preliezka stojí 20 až 30-tisíc korún. Celkové investície do ihrísk by sa preto vyšplhali do státisícov. Všetko, čo je kovové, bude treba nahradiť plastmi, ostré hrany vymeniť za oblé, ihriská budú musieť byť oplotené a uzamykateľné a takisto aj strážené. Keby sa ihriská posudzovali čo i len podľa týchto niekoľkých kritérií, obstálo by máloktoré na Slovensku.
Žiadne triesky a matice
Bratislava - Pracovníci Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) kontrolujú zariadenia, ktoré sú umiestnené na ihriskách, už od vlaňajška.
"Naše kontroly sú zamerané na bezpečnosť ochranu zdravia a života užívateľov detských ihrísk. Dôraz kladieme na všeobecnú bezpečnosť zariadení umiestnených na vybraných detských ihriskách a to z pohľadu plnenia definície 'bezpečného výrobku' podľa zákona o ochrane spotrebiteľa," vysvetľuje tlačová hovorkyňa Ústredného inšpektorátu SOI Danuša Krkošová.
Kontrolóri sa riadia takzvanými bezpečnostnými požiadavkami harmonizovaných noriem. Tam sa nachádzajú požiadavky na zariadenia detských ihrísk, napríklad podmienky pre výber materiálov, ich zápalnosť, obsah nebezpečných látok, povrchová úprava (žiadne triesky, matice a hlavy skrutiek musia byť zakryté klobúčikmi), konštrukčná pevnosť zariadenia, ochrana proti pádu držadlá, zábradlia, parapety, zariadenie nesmie obsahovať miesto na zachytenie hlavy, krku, odevu, celého tela, končatín. Kontrolujú aj informácie, ktoré musí dať k dispozícii výrobca či predajca, ako a čím má byť zariadenie označené.
"Minuloročná kontrolná akcia bola vykonaná prvýkrát, odkedy SOI kontroluje všeobecnú bezpečnosť výrobkov, teda aj bezpečnosť zariadení pre detské ihriská, s ohľadom na Smernicu EÚ o všeobecnej bezpečnosti, ktorá bola implementovaná do zákona o ochrane spotrebiteľa v roku 2004 a ktorú SOI dozoruje. Treba poznamenať, že bezpečnosť zariadení môže byť sledovaná na viacerých úrovniach. Prvou je zodpovednosť výrobcu zariadení. V prípade prevádzkovateľa, ktorý síce môže upraviť v záujme ochrany detí nedostatky výrobného charakteru na zariadení, prípadne nedostatky vzniknuté počas používania, je však väčším problémom stav zariadení poškodených vandalizmom, poveternostnými vplyvmi...," hovorí D. Krkošová a pridáva príklad: "Ak má kĺzačka voľne prístupnú povrchovú vrstvu z plátu zosilnenú sklenenými vláknami - výrobca neplnil jednu z požiadaviek harmonizovaných noriem. Ak by však bol z kĺzačky kus odlomený, alebo by v ňom bola diera, v ktorej môže dieťaťu uviaznuť končatina, toto už nepatrí k zodpovednostiam výrobcu, ale prevádzkovateľa".
Samosprávy v Gemeri majú ihriská a hracie plochy, ktoré sú zväčša pozostatkom socializmu. SOI kontrolovala vlani len ihriská na verejných priestranstvách, ktoré boli zriadené v období od roku 2000 doteraz. Podľa D. Krkošovej kontroly síce potvrdili právnu neznalosť prevádzkovateľov, ale aj ochotu vykonať nápravu zariadení ihneď, prípadne ešte počas kontroly a to aj ich okamžitým odstránením. Kontroly budú pokračovať naďalej. "Ak zistíme, že ihrisko so zariadením pre deti nespĺňa požiadavky na bezpečnosť zariadení v platnej harmonizovanej oblasti, uložíme prevádzkovateľovi umiestniť k predmetnému zariadeniu upozornenie na riziká pri používaní zariadenia a pokračujeme až k hlavným zodpovedným, prípadne k ich distributérovi. Či si prevádzkovatelia zvolia opravu starých, alebo postavia úplne nové ihriská, to už je ich rozhodnutie. Musia však spĺňať bezpečnostné požiadavky".
Najčastejšie nedostatky
Bratislava Zo záverov doterajších kontrol SOI zariadenia na ihriskách nie sú v uspokojivom stave. Zatiaľ kontrolóri priaznivo konštatujú, že nedostatky boli odstránené dobrovoľne a okamžite samotnými prevádzkovateľmi ihrísk. Najčastejšie nedostatky u zariadení podľa SOI:
Hojdačky: nedodržanie minimálnej vzdialenosti medzi sedačkami hojdačky - riziko uviaznutia.
Kĺzačky: nezabezpečenie proti pádu v mieste nasadnutia a na prístupovom otvore riziko pádu miesta na zachytenie prstov; vyčnievajúce závity nie trvalo zakryté - riziko mechanického poranenia.
Kývavé axiálne hojdačky: nedodržanie minimálnej vzdialenosti od zeme - riziko uviaznutia, úchytky na udržanie rovnováhy dieťaťa s otvormi - riziko mechanického poranenia.
Preliezky: nezabezpečenie zariadenia bez vyčnievajúcich častí - riziko poranenia nárazom.
Závesné mosty: nedodržanie minimálnej vzdialenosti medzi doskami - riziko mechanického poranenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer