sa, že pri výbere materiálu nemali šťastnú ruku. Plast oddelený od stien bazéna je zvlnený na rôznych miestach a pre kúpajúce sa deti by predstavoval hrozbu úrazu. Bazény sa tak po štyroch sezónach rekonštruujú opäť. Na rade sú otázky, kto je zodpovedný za tento stav. Veď odborník by mal presne vedieť, aký materiál je potrebný na detský bazén s dennou údržbou a pravidelne sa vypúšťajúcou vodou. Práve dennodenné vypúšťanie vody totiž spomínaný materiál poškodilo. Odpoveďou vtedajších kompetentných je - bola to lacnejšia verzia.
"Dnešný materiál tvorí klasická protimrazová dlažba s protišmykovým povrchom, aby si deti neublížili. Z oslovených firiem bola po predložení cenových ponúk výberovou komisiou vybratá rožňavská firma UNISTAV, ktorej za práce zaplatíme 287-tisíc korún. Podotýkam, že je to podstatne nižšia suma v porovnaní s ostatnými konkurenčnými firmami, dokonca výrazne nižšia aj oproti ich pôvodnej ponuke," uviedol riaditeľ 1. Rožňavskej, a. s. Ing. Štefan Grígeľ.
Keď sa konala rekonštrukcia detských bazénov pred štyrmi rokmi, stála mestskú akciovku 200-tisíc korún. "To, že sa bazény majú vypúšťať, sme tušili. Mysleli sme však, že to pôjde aj bez vypúšťania, no hygiena na nás tlačila, aby bazény boli vypúšťané a čistené každý deň," vysvetľuje technický námestník 1. Rožňavskej Ladislav Dávid. Z jeho slov teda vyplýva, že zodpovední o údržbe bazénov vedeli, no aj tak to riskli. Firma dokonca dala 1. Rožňavskej, a. s., len zákonnú dvojročnú záruku. "Bazény boli v katastrofálnom stave, museli sme ich opraviť, pretože hygiena ďalšiu prevádzku nepovolila a mesto na iné prevedenie nemalo peniaze. Preto sa v danej chvíli zvolila najlacnejšia forma," povedal L. Dávid.
Podľa predpokladov vedúceho kúpaliska Ivana Štiglitza vydržia tieto nové bazény roky. Ak by sa teda už v minulosti našlo 280-tisíc na ich rekonštrukciu formou dlažobných kociek, nemusela by ich mestská akciovka opravovať po štyroch rokoch znova. Na tie dnešné dáva firma 5-ročnú záruku, čo je oveľa dlhšie, než na oplastované bazény dala predchádzajúca firma.
K problémom s bazénmi sa pridali aj náklady na opravy fontánok na pitie a vonkajších spŕch, ktoré pred niekoľkými mesiacmi vylámali vandali. "O cene v súčasnosti jednáme, pretože odhadovaná cena škody je približne 120-tisíc korún. Túto sa po rokovaniach s dodávateľom prác snažíme tlačiť smerom dole a dodávku zrealizovať čo najlacnejšie, samozrejme adekvátne rozsahu prác," uviedol J. Grígeľ.
Rekonštrukcia bazénov by mala byť hotová do ich plánovaného otvorenia pre verejnosť v polovici júna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer