financie, nestihli sa vysporiadať pozemky, cez ktoré povedie vodovodné potrubie, obyvatelia stále nemajú náhradný zdroj vody, ktorý má podľa zákona o obecnom zriadení zabezpečiť obec. Starostka obce Agnes Takacsová, ktorá je vo funkcii šesť mesiacov, síce vie, koľko peňazí sa doposiaľ na výstavbu vodovodu použilo a z akých zdrojov obec financie čerpala, no na množstvo otázok odpovedať nevedela. Obyvatelia obce v prípade vodovodu už "zahodili flintu do žita" a myslia si, že sa vodovodu nikdy nedočkajú.
"Hľadáme nové možnosti získania finančných prostriedkov. Preštudovali sme eurofondy, no zistili sme, že tam pravdepodobne dajú financie len na rekonštrukcie. Chceme rokovať s Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou (VVS) Košice, aby sa do výstavby zapojili," povedala starostka. Obec zatiaľ na výstavbu jednej časti vodovodu vynaložila 17,9 milióna korún, ktoré získala z Ministerstva životného prostredia SR, Enviromentálneho fondu (EF), VVS, a.s. Košice a z vlastných zdrojov. Tieto peniaze obec vyplatila firme, ktorá zatiaľ vybudovala výtlačné potrubie od zdroja vody až k vodojemu, vodojem aj s príslušenstvom, prepojovacie potrubia vodojemu, rozvodnú sieť v obci Bohúňovo - dve vetvy a hlavný rozvodný rad do časti obce Tiba až po jej začiatok.
Na dokončenie potrebujú v Bohúňove ešte asi 15 miliónov. EF ich však obci neposkytol. Prečo? To starostka nechce zverejniť. Rovnako nevie ani to, akým spôsobom prebehlo výberové konanie na dodávateľa prác výstavby vodovodu. Podľa našich informácii sa mal výherca zaviazať, že vodovod postaví a peniaze sa mu budú následne splácať podľa toho, ako ich obec dostane z rôznych grantov, fondov a podobne. "O tom neviem," povedala. Starostka nevie ani to, či sú pozemky cez ktoré povedie vodovodné potrubie vysporiadané. Na otázku, či bývalé vedenie obce nemalo k výstavbe vodovodu vlažný prístup a či niečo nezanedbalo povedala. "Vôbec nič sa nezanedbalo. Je to zdĺhavý proces," povedala.
Verejné vodovody v okrese Rožňava a Revúca
Na verejný vodovod nie je napojených ďalších 14 obcí Rožňavského okresu. Tam však majú náhradný zdroj pitnej vody. V južnej časti Rimavskosobotského okresu pijú vodu zo studní všetci obyvatelia. Verejný vodovod tam nemá 42 obcí. Kvalita vody je podľa informácii Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote rôzna. Odborníci ju však na pite rozhodne neodporúčajú.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer