poddaným "ich kráľovské veličenstvá", sprevádzané dvoranmi, aby požehnali svojmu rytierovi v deň jeho svadby. Sobášu sa prizerala asi tisícka ľudí, ktorí sa na pravé poludnie akoby mávnutím čarovného prútika našli v stredoveku. A bolo si veru treba dávať pozor, aby ste sa zrazu neocitli v dráhe strely lukostrelcov, medzi nahnevanými rytiermi bojujúcimi o priazeň spanilej dámy, či pred nabitými mušketami. Z hradu sa dovalili nebezpeční Turci a fakíri šľahali ohne na všetkých, ktorí by im chceli odlákať brušné tanečnice.
Atmosféru stredoveku dotváralo pod hradom asi tridsať stánkov, v ktorých remeselníci ponúkali svoje výrobky. Výrobky z dreva, kovu a kože boli artikle, ktorým sa dalo len sťažka odolať. "Neviem, na čo skôr pozerať a hlavne, čo si kúpiť. Chcela by som všetko, ale peňaženka nepustí," lamentovala pani Nóra z Rožňavy.
Nielen ona, ale aj množstvo ďalších ľudí si ponuku stánkov nevedelo vynachváliť. Kým niekto nakupoval, či si vyberal z lákavých pochúťok v stánkoch s jedlom, na tribúne, vedľa nej i pod ňou sa odohrávali stredoveké súboje, pytačky a tance. Maličkých vystrašila streľba z muškiet, keď medzi sebou bojovali mušketierske jednotky. No keď sa decká upokojili, utekali k ujom vojakom po informácie. "Ujo, to robíte peniaze? A sú pravé?" pýtali sa deti. Vojaci odpovedali na každú zvedavú otázku a popritom razili strieborniaky či odlievali guľky do muškiet.
Podvečer však najväčší úspech zožali brušné tanečnice. Čaro žien odetých do priesvitného mušelínu prilákalo pod pódium množstvo ľudí. Potlesk a skandovanie - opakovať, prinútilo ženy vrátiť sa späť a číslo zopakovať. V očarení sa ocitla najmä mužská časť publika. Dvadsaťdvaročný Miro si len s úsmevom povzdychol. "Tú v modrom chcem mať doma". Nádherné Turkyne potom vystriedali fakíri. To, čo previedli, vyrážalo mnohým dych. Publikum hromadne vzdychlo najmä pri čísle, kde jeden fakír druhému, ležiacemu na skle, presekol jablko položené na bruchu.
Stredovek pod hradom výborne dopĺňali kováč so svojou vyhňou, kuchári pečúci celé prasa na otáčajúcom ražni alebo ochutnávka tokajského vína z oblasti Egru v Maďarsku. Tomuto všetkému nadmieru prialo počasie, čo ocenil najmä organizátor podujatia Peter Legnár z Občianskeho združenia Tri Ruže. Renesančné hry pokračovali do neskorého večera dobovou veselicou určenou pre všetkých, ktorým sa ešte nechcelo spať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer