zodpovednosťou. Ide prevažne o skupinu sociálne odkázaných obyvateľov obce, ktorým nevadilo, že si smeti sypú na kopy okolo svojho obydlia. Hlavne zvyšky jedál prilákali k domovom týchto ľudí potkany. Tie sa časom nasťahovali až do domov. Netrvalo dlho a premnožené hlodavce začali napádať ľudí, najmä malé deti, ktoré sa nevedeli brániť. Na kritickú situáciu upozornil v novembri minulého roka detský pediater, ku ktorému rodiča nosili deti na ošetrenie.
"Na deratizáciu sme museli z obecného rozpočtu vyčleniť 80-tisíc korún. Nebolo to ľahké, obec v minulom roku nemala zvyšné peniaze. Firma, ktorá obec deratizovala, nám preto počkala s platbou z tohtoročného rozpočtu," uviedla starostka obce Marta Stubendek.
Podľa jej slov sa od posledných udalostí v obci dosť zmenilo. "Ľudia si zrejme uvedomili, čo spôsobilo pohadzovanie odpadu okolo domov. Komunitní pracovníci im nosia vrecia, ktoré potom na náklady obce odváža firma," povedala M. Stubendek.
Z kritickej situácie sa však podľa starostky nepoučili všetci. "Je jasné, že nie každý nesie zodpovednosť za svoje konanie. Komu na tom nezáleží, ten neplatí ani poplatky za odvoz odpadu. Sú to obyvatelia, s ktorými si nemôžeme dať rady, nerešpektujú žiadne nariadenia," dodala.
Možnosť, že sa situácia s potkanmi v obci opäť zopakuje, tu podľa starostky stále je. Hlavne teraz, v letnom období, keď je pach vyhodených zvyškov jedla vplyvom tepla omnoho výraznejší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer