Gašparoviča sa z vojenského útvaru (VÚ) 8024 Rožňava stal VÚ Jasleckých hrdinov. Zapožičať útvaru historický názov je vo vojenských kruhoch vecou prestíže. Prezident tak od nástupu do svojej funkcie zatiaľ urobil štyrikrát. A hoci vojaci z týchto útvarov nemajú žiadne privilégiá a neodrazí sa to ani na ich mzdách, získať ho túžia všetci. Na čele s veliteľom posádky. Pre ostatné posádky na Slovensku sa zapožičaním historického názvu stávajú špičkou a elitou.
"Útvar, ktorému sa dostane tej cti, že mu prezident zapožičia historický názov, musí na sto percent spĺňať všetky kritériá určené pre vojenské útvary v rámci ozbrojených síl. Ide tu nielen o vycvičenosť, či pre vojsko tak dôležitú disciplínu, ale aj o to, aby sa vyhli všetkým mimoriadnym udalostiam," povedal náčelník vojenskej kancelárie prezidenta SR brigádny generál Ing. Jaroslav Muríň.
Okrem už spomenutého historického názvu môže prezident zapožičať aj čestný názov, či bojovú zástavu. "Bojovú zástavu zapožičal prezident len dvom útvarom. Vlastniť ju naozaj nemôže každý. Práve na ňu sa pripína stuha, ktorá deklaruje to, že útvar má historický názov. Vojaci si ju musia strážiť. V minulosti sa napríklad stalo, že zástavu ukradli. Útvar, kde k tomu došlo, bol zrušený," povedal J. Muríň.
Historický názov pre jednotlivé oddiely, ktorým bol zapožičaný, sa odvíja od regiónu, v ktorom posádka sídli, v náväznosti na historickú vojenskú udalosť, vojenskú osobnosť, či vojenský čin. Rožňavskí vojaci sa v druhej svetovej vojne zúčastnili v bojoch pri poľských Jasle. Odtiaľ pramení aj názov, ktorým sa od včera pýšia rožňavskí delostrelci. "Civilné obyvateľstvo zrejme nezaujíma, či sa vojenský útvar v ich meste nejako nazýva, alebo nie. Pre vojakov je to však obrovská pocta. Musia si ju však udržať. Keďže ide o zapožičanie, znamená to, že pri prvom prešľape im ho prezident môže aj odňať," dodal J. Muríň.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer