ktoré má pomôcť nechceným novonarodeným deťom prežiť a bez ujmy na zdraví a ich matkám, ktoré sa z rôznych dôvodov rozhodli ho nevychovávať.
"Dávame tým matkám možnosť, aby deťom aspoň neublížili, keď ich už nechcú. V prípadoch, kedy sme našli nechcené deti platí, že ich matky sa ich chceli zbaviť vedome a plánovane. Nemá to nič spoločné s popôrodnou depresiou, tam hniezda nepomôžu. Napríklad do prešovského hniezda, odkedy existuje, uložili matky deti trikrát. Po štvrtýkrát ho matka vyhodila z okna a nevyužila možnosť hniezda záchrany. Lebo tam išlo pravdepodobne o popôrodnú depresiu," vysvetľuje prezidentka občianskeho združenia (OZ) Šanca pre nechcených Anna Ghannamová. Rožňavské hniezdo pokrstí OZ spolu so zástupcami firmy, ktorá vznik zariadenia sponzorovala.
Nemocnicu to nestálo podľa jej riaditeľa ani korunu. Krstiť sa bude perím. Iniciátori projektu vyberali miesto umiestnenia ďalšieho hniezda na základe dostupnosti už fungujúcich hniezd od Rožňavy. Najbližšie sú len v Košiciach a v Prešove. Rokovania s vedením nemocnice prebehli tak bleskovo, že o zriadení hniezda v prednej časti detskej polikliniky netušia aj mnohí zamestnanci špitálu. "Pre nás to nepredstavuje žiadny problém so starostlivosťou, pobyt dieťaťa bude preplácať zdravotná poisťovňa až do času adopcie. Aby bol malo hniezdo zachrániť čo i len najmenšie percento detí ročne, nikto by na taký projekt nepovedal, že nie ," hovorí riaditeľ nemocnice Vladimír Langer.
Čo sa s dieťaťom deje
V prípade, že nechcené dieťa matka do hniezda uloží, personálu detského oddelenia to bude signalizovať špeciálne zariadenie do piatich minút. Podľa zákona existuje po uložení dieťaťa do hniezda 6 týždňová lehota, kedy sa matka môže pre dieťa vrátiť. O vrátení rozhoduje súd. Do tej doby sa môže nemocnica rozhodnúť, či sa o dieťa bude starať ona, alebo ho umiestni do dojčenského ústavu. Závisí, okrem iného, od preplácania starostlivosti zdravotnou poisťovňou. Po šiestich týždňoch, ak sa matka neohlási, je dieťa právne voľné a záujemcovia o adopciu môžu prísť na takzvanú skúšku.
Podľa A. Ghannamovej stačia dva týždne a keď povedia kompetentní, že záujemcovia vyhovujú všetkým podmienkam, dieťa môže byť u adoptívnych rodičov už dva mesiace po narodení. "Čas zvyknú naťahovať len súdy. Snažíme sa urýchliť adopčný proces, preplácanie zdravotníckej starostlivosti nemocniciam od poisťovní a zabrániť možnosti, aby bolo dieťa umiestnené do dojčenského ústavu. Predsa len, nemá to naň úplne priaznivý vplyv". O konca roku 2004, odkedy hniezda fungujú, sa v týchto zariadeniach našlo 13 detí. K trom sa vrátili vlastné mamy, desať z nich je už adoptovaných. K adoptívnym rodičom šli priamo z nemocnice. Štatistiky, ktoré by boli vhodným základom na potrebu zriadenia hniezd záchrany neexistujú. Počet nájdených mŕtvych nechcených detí sa však za 2,5 roka znížil. Vďaka hniezdam záchrany, aj vďaka možnosti utajených pôrodov.
(ela)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer