ktorú vypísali aj súťaž. V prvom kole ju nikto nevyhral, pretože hoci mestská spoločnosť oslovila osem firiem z celého Slovenska, ani jedna nespĺňala podmienky súťaže.
Tie zneli: kúpiť tatrovku na nakladanie drevnej hmoty s rokom výroby nie starším ako 1996 po generálnej oprave, s novou hydraulickou rukou, s motorom typu Euro a cenou do troch miliónov korún bez DPH. Namiesto toho sa vo vozovom parku Mestských lesov pred niekoľkými mesiacmi objavila Tatra 815 s technickým preukazom vydaným v roku 1989. Síce má novú hydraulickú ruku, no záručnú lehotu len na 12 mesiacov. Na nákladiak sa osobitne nevzťahuje žiadna záruka a ani motor nie je typu Euro. Kúpnopredajná zmluva na toto auto bola podpísaná 28. 12. minulého roku ešte bývalým konateľom spoločnosti. Na vyššie uvedené skutočnosti sa prišlo až po kontrole, ktorú vykonala hlavná kontrolórka mesta Rožňava Katarína Balážová. Konala na podnet poslancov mestského zastupiteľstva (MZ), ktorí minulý mesiac s počudovaním zistili, čo za vozidlo majú vo vozovom parku mestskej firmy. "To treba prešetriť a zistiť, kto je za to zodpovedný. To nie je sranda, toľko peňazí," vyjadril sa zástupca primátora František Kardoš. Výsledkom minuloročného obchodu bolo, že hoci Mestské lesy vykazovali zisk, napokon ho investovali do vyplatenia tatrovky.
Ako už bolo spomenuté, mestská spoločnosť vlani vyhlásila verejnú súťaž na dodávku Tatry 815 s mechanickou rukou, lebo stará tatrovka bola v zlom technickom stave. Dozorná rada to schválila, rokovalo sa na tom aj na valnej hromade a napokon aj poslanci MZ súhlasili s kúpou. Podmienky však nesplnila ani jedna z prihlásených firiem a tak bola súťaž zrušená. Jedna z neúspešných firiem sa však podľa záverov kontroly pokúšala aj naďalej obchod uzavrieť a predložila ďalšiu konkrétnu ponuku. Bývalý konateľ s ňou zmluvu podpísal. "Z pôvodných podmienok splnila úspešná firma len tú, že ide o Tatru 815 s novou hydraulickou rukou. Dodržala aj cenu. Ale ostatné podmienky splnené neboli," konštatuje K. Balážová. Dokonca sa zistilo, že splnomocnenie k zastupovaniu firmy v súťaži bolo overené až po súťaži. "Pri opakovanej súťaži môže konanie prebehnúť aj tak, že konateľ rozhodne o výbere výrobku. Tak aj urobil, bolo to v jeho kompetencii, zriadil na výber aj komisiu. Tu ide len o to, či sa hospodárne nakladalo s finančnými prostriedkami. A to môže ukázať až znalecký posudok," dodáva K. Balážová.
Mestská rada totiž po zhliadnutí výsledkov kontroly na svojom minulotýždňovom zasadnutí odporučila počkať na znalecký posudok na ohodnotenie nákladného vozidla. Poslanci MZ budú o výsledkoch kontroly a o ďalšom postupe rokovať na svojom zajtrajšom zasadnutí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer