planina. Ako však potvrdil hovorca ministerstva Peter Višváder, prehodnocovanie stupňa ochrany sa netýka len Muránskej planiny, ale všetkých veľkoplošných chránených území na Slovensku, napríklad aj Slovenského krasu. Ochranári sa môžu obávať toho, že sa im na územiach zníži stupeň ochrany, návštevníci parkov naopak, že keď sa zvýši, nastane pre nich ešte prísnejší režim pohybu a činnosti v národných parkoch. V každom prípade, väčšie zmeny v parkoch by ovplyvnili tak pohyb turistov, ako aj ochranu prírody. "Netreba z toho robiť nič mimoriadne a netreba za tým vidieť ani žiadne lobistické tlaky," podotkol P. Višváder z ministerstva, ktoré už pred časom avizovalo zmeny v správach národných parkov aj znižovanie počtu ich zamestnancov.
"Prehodnocovanie stupňa ochrany však vyplýva z uznesení predchádzajúcej vlády a vedenia ministerstva. Tam bola dokonca snaha znížiť rozlohu chránených území. Ministerstvo stupne ochrany vyhodnotí, lebo odkedy boli územia vyhlásené za chránené, prešli desiatky rokov a situácia sa zmenila, vrátane požiadaviek na ochranu a treba v tom jednoducho urobiť revíziu, také poupratovanie. To je naštartovaný a plánovaný proces," vysvetlil Višváder s tým, že k dispozícii majú vedecké podklady. Muránska planina bola vyhlásená za národný park v roku 1997, Slovenský kras v roku 2002. "Niekde sa stupeň ochrany možno zvýši, ale predpokladám že v prehodnocovaní pôjde skôr len o menšie zmeny".
Riaditeľ Národného parku Muránska planina Marcel Uhrin verí, že pri prehodnocovaní sa bude klásť dôraz na odborné kritériá. "Podľa nás neexistuje argument na to, aby sa znižoval stupeň ochrany, až na drobné úpravy, tie sú možné. Napríklad vyňať cintorín v Muráni, ktorý je v území národného parku". Väčšina územia Národného parku Muránska planina, ktorý má vyše 21 hektárov, je v treťom stupni ochrany. Asi 13 percent územia je v rezerváciách, ktoré podliehajú štvrtému a piatemu stupňu ochrany. Riaditeľ Národného parku Slovenský kras Ján Kilik hovorí, že v spracovaní podkladov pre ministerstvo prehodnocujú takzvané odprírodnené časti. "Ide o to, aby sa vylúčili z územia napríklad zastavené časti, tie sa môžu vyňať". Oba národné parky sú významnými územiami s výskytom krasových útvarov, jaskýň, desiatok druhov chránených rastlín a živočíchov s európskym významom.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer