miláčikoch exkrementy. Majiteľom zvierat rozdáva pomôcky na ich odstraňovanie. Psíčkari sa však na možnosť zadovážiť si sáčok s papierovou lopatkou doslova vykašlali. Aj keď tento projekt trvá už jeden rok, sáčky sa zatiaľ akosi neujali. V meste je viac ako 1150 evidovaných psov, no pomôcku si v tomto roku vyzdvihlo len dvadsať záujemcov. Za minulý rok sa ich nazbieralo 50, pričom počet psov z roka na rok stúpa.
"Psíčkari majú vyčlenené miesto popri koryte Rimavy. Bohužiaľ, so svojimi psami sa pohybujú po celom meste, nevyhýbajú sa ani detským ihriskám a pieskoviskám. Znečistenie psími exkrementami je naozaj veľké, no nevieme si s tým rady," povedala Darina Kováčová z oddelenia životného prostredia na Mestskom úrade v Rimavskej Sobote.
Mesto ponúka psíčkarom jednoduché riešenie vo forme dvadsiatich piatich sáčkov a lopatky, ktoré psíčkari dostanú bezplatne. Ak potrebujú ďalšie, stačí prísť na úrad. Aj napriek tomu, že úrad túto službu robí pre občanov zadarmo, tí o sáčky a odpratávanie exkrementov záujem nemajú. Túto benevolenciu si však evidentne môžu dovoliť. Mesto totiž nevyvíja na psíčkarov dostatočný tlak. Aj keď existuje všeobecne záväzné nariadenie o tom, že každý musí po svojom psovi odpratať to, čo "nakadil", ide zrejme len o kus papiera, ktorý v praxi nič nezaváži. "Podľa všeobecne záväzného nariadenia povinnosťou každého, kto psa vedie, alebo je jeho majiteľom, musí takéto znečistenie odstrániť. V prípade, že tak neurobí, môže byť sankcionovaný pokutou vo výške 1000 korún. Nepamätám si však, že by nám mestskí policajti, ktorí majú túto oblasť sledovať, povedali, že spomínanú pokutu niekomu uložili," uviedla D. Kováčová.
Podľa náčelníka Mestskej polície v Rimavskej Sobote Petra Bereca je problematika udeľovania pokút v prípade nezbierania exkrementov veľmi zložitá. "Kontroly vykonávame vždy. Ale na to, aby som niekomu udelil pokutu, ho musím prichytiť takpovediac pri čine. A chytiť niekoho, ako si jeho pes robí potrebu a on potom odíde a nechá všetko tak, je ťažké. Na to treba šťastie. Nemôžem niekoho pokutovať bez dôkazov," vysvetľuje P. Berec. Podobný názor majú aj jeho kolegovia z ďalších miest v Gemeri.
Z uvedeného je teda celkom jasné, že si psíčkari môžu robiť čo chcú a vodiť zvery na detské ihriská a pieskoviská aj naďalej. Keď ich nik nepokutuje, evidentne nemajú dostatok motivácie, aby sa zohli pre exkrement svojho psa. Pričom k získaniu sáčku im stačí len doklad totožnosti majiteľa psa a očkovací preukaz zvieraťa. A ten mnohí chovatelia zrejme ani nemajú.
V Revúcej rieši otázku pokuty zákon o odpadoch, ktorý majú zapracovaný do miestneho VZN. Na psie exkrementy tam osadili niekoľko košov, čím psíčkarom vznikla povinnosť ukladať ich na miesto určené mestom. V prípade, že tak neurobia môžu utŕžiť pokutu do výšky 5-tisíc korún.
Rožňavská samospráva sa s množstvom psov a ich exkrementami rozhodla robiť poriadky úpravou VZN. Zakotvila v ňom klauzulu, ktorá mala povoľovať chov len jedného psa v tej- ktorej domácnosti. Túto snahu rožňavských radných však zo stola zmietol generálny prokurátor Slovenskej republiky, ktorý označil toto VZN za protiprávne. Keď sme sa vo februári 2006 zaujímali o to, či mesto plánuje zakúpiť koše na psie exkrementy, radnica vtedy odpovedala áno. Do dnešného dňa sa tak nestalo a ani na jednom z tohtoročných zastupiteľstvách sa poslanci s problémom nezaoberali. V Rožňave "rieši" nezbieranie psích exkrementov VZN o udržiavaní všeobecnej čistoty a poriadku v meste. Za nedodržanie VZN hrozí pokuta vo výške 1000 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer