Plešivec - Viete si predstaviť zorganizovanie 5-dňového remeselno-vlastivedného tábora pre deti za 5-tisíc korún? V Základnej škole v Plešivci sa to
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
podarilo a od pondelka tam vyrábajú rôzne veci z prírodných materiálov desiatky detí. Pedagógovia s pomocou obce sa tábor rozhodli usporiadať po prvýkrát svojpomocne a hoci ich mnohí varovali, že dostatok detí pre takúto aktivitu zoženú len ťažko, záujem o tábor prevýšil očakávania.
"Od pondelka sa tu premlelo okolo 80 detí. Denne ich príde 55 až 60, od škôlkarov až po 12, 13-ročné deti. A to sme očakávali maximálne 30," spokojne hovorí jedna z organizátoriek Iveta Badinová. Okrem ôsmich učiteľov, o ktorých si nejeden rodič myslí, že cez prázdniny len oddychujú, sa na organizácii zúčastňuje aj niekoľko deviatakov. "Pomôžeme, aj keď sme sa v júni vlastne so školou už rozlúčili," hovoria.
Deti prichádzajú v sprievode rodičov každé ráno a ostávajú až do 13. hodiny. Za 10-korunové vstupné majú k dispozícii množstvo materiálu, z ktorého vyrábajú parafínové sviečky, maľované tričká, medovníky, náramky priateľstva, maľujú na sklo, tkajú na krosnách, zhotovujú pohľadnice z recyklovaného papiera, navliekajú perly a maľujú jeden druhému na telo. Čo sa však doposiaľ na takýchto táboroch v rámci Gemera nevyskytlo, je tu aj výroba drevákov. "Hitom je batikovanie, výroba medovníkov a drevených papúč, pri ktorých asistuje stolár. Deti si vyrezané kúsky dreva sklincujú do hotových drevákov, aké sa kedysi bežne nosili. Stolár je jediný remeselník, ktorý je pri deťoch, inak sú pri každej tvorivej dielni učitelia, pretože lektorov si zatiaľ dovoliť nemôžeme".
Vo vlastivednej časti si účastníci tábora prezreli výstavu amatérskych fotografií Otta Badina, ktorý zachytil prírodu, ľudí a pomery v Plešivci a okolí, ľudovú hudbu Maroša Rusňáka a tanečníkov z ľudovej skupiny Haviar, folkloristi im ukázali hudobné nástroje a ľudové detské hry i tance z Gemera.
Pedagógovia netaja, že jedným z cieľov tábora je okrem zmysluplného zamestnania detí aj forma, ktorou by škôlkarov a rodičov mohli prilákať k tomu, aby sa zapísali práve do ich školy. Od septembra tam totiž budú otvárať už iba jednu prvú triedu a keďže je málo detí, došlo už aj k prepúšťaniu.
Učitelia dnes usporiadajú výstavu výrobkov, ktoré si deti strážia ako oko v hlave. Každý jeden výtvor si mohli odniesť domov a dnes ich prinesú len kvôli tomu, aby návštevníci výstavy videli, čo vyrobili. Dielka si opäť odnesú hneď po výstave.