dospelých. Tohto roku je okrem iného súčasťou Gemersko-turnianskeho festivalu, ktorý trvá už od 19. júla. Aj vďaka informáciám v médiách a na internete sa v tábore v sobotu objavili aj ľudia, náhodní turisti, ktorí si vyskúšali tradičné ľudové remeslá.
"Pristavil sa tu autobus plný Košičanov, ktorí povedali, že sa o tábore dozvedeli, tak jednoducho prišli. Aj ďalších päť, šesť áut z Maďarska s osádkami," spokojne skonštatoval po prvom dni tábora šéf usporiadateľského Združenia gemerských remeselníkov Juraj Nagy.
Akcia potrvá v areáli Remeselníckeho centra v obci do stredy. Za ten čas si každý, kto má voľný čas a chuť vyskúšať si všakovaké remeslá, príde na svoje. Pod vedením skúsených lektorov sa tu zhotovujú predmety z kukuričného šúpolia, učí sa drevorezba, košikárstvo, batikovanie tričiek, práca s hlinou, pre najmenších je atraktívne najmä navliekanie perličiek, maľba na sklo, pre starších tkanie na krosnách, čipkárstvo, drotárstvo, pečenie koláčov, či novinka v podobe pečenia chleba v originálnej vonkajšej peci, výroba rohožiek, vecí z kože, makramé, aj jazda na koni.
Nabitý program dopĺňajú sprievodné podujatia. V sobotu večer bol koncert maďarskej skupiny Palya Bea Kvintett, dnes bude predstavenie Divadla rozprávok, v utorok prednáška o včelárstve a ochutnávka domáceho medu.
"Prvýkrát tu máme takzvaný Zelený ostrov, ktorým sprevádzajú ochranári z Aggteleckého národného parku v Maďarsku spolu s kolegami z Národného parku Slovenský kras. Deti učia, čo všetko, aké rastliny a zvieratá v oboch parkoch žijú a ako sa treba o prírodu starať. Napríklad pozerajú pod mikroskopom hadiu kožu, motýle či chrobáky. Deti tu majú aj rozprávkový domček". Práve z neho v sobotu popoludní vychádzali deti a predvádzali sa na chodúľoch. Ďalšie sa zabávali učením paličkovanej čipky, vyslúžili si pochvalu lektorov a iné zase len pobehovali po areáli napriek horúčavám.
"Práve kvôli vysokým teplotám tvrdo dbáme na dodržiavanie pitného režimu," povedal J. Nagy o deťoch, ktoré im rodičia iba za 30-korunový poplatok nechávajú takmer na celý deň v tábore. "Len za sobotu sme minuli niekoľko sto litrov vody, ktorú musia mať deti povinne vždy pri sebe a my na to aj dozeráme".
V prvý deň prišlo do tábora okolo sto detí a podobný počet očakávajú organizátori aj v ďalších dňoch. Za spomínaný poplatok si môžu vyskúšať ktorékoľvek remeslá a výrobky si odniesť so sebou domov.
Remeselnícky tábor si za niekoľko rokov svojej existencie získal svojich stálych návštevníkov, pričom k najmenším deťom sa stále pridávali staršie, až po dospelých. Združenie gemerských remeselníkov a pár nadšencov začalo tábor organizovať najprv na futbalovom ihrisku v obci s niekoľkými dielňami pod stanmi a s miestnymi lektormi. Postupne sa k nim pridávali aj zahraniční z Maďarska, ale aj remeselníci z celého Gemera. Za tie roky pribudlo aktivít, lektorov, návštevníkov, ale združenie si dokázalo získať pod svoju správu aj starú budovu, ktorú remeselníci svojpomocne zrekonštruovali a teraz je v každej miestnosti nejaká tvorivá dielňa. K tomu všetkému majú remeselníci k dispozícii areál, v ktorom sa môžu deti so svojimi záľubami aj počas roka pokojne rozložiť. Vlani sa tu konal prvý ročník Remeselníckeho jarmoku a mal veľký ohlas.
"Nám ide hlavne o to, aby sme deti viedli k tradičným remeslám, lebo tie tu mali kedysi bohatú tradíciu, aby využívali svoje voľný čas užitočne. Výsledky sa dostavujú, veď tie deti, ktoré sme pred rokmi nejakému remeslu učili, už sami učia ďalšie deti a pomáhajú nám pri organizovaní rôznych akcií," pochválil sa J. Nagy.
Remeslá zaujímajú aj dospelých. Napríklad pri zabehávaní vonkajšej pece na pečenie chleba sa pri miesení cesta a radami činili len dospelí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer